UA-144713501-1
Blog

Në kufirin zvicerano-gjerman, arrestohet shtetasi nga Maqedonia e Veriut

13:03:52        2019-08-17   Një shtetas 37-vjeçar nga Maqedonia e Veriut, në të vërtetë dashti ta vizitojë Gjermaninë vetëm për një ditë, por udhëtimi...

Mustafa flet se a do t’ia lë postin e kryeministrit VV-së

  2019-08-17   Kryetari i kësaj partie Isa Mustafa, në një intervistë për EkonomiaOnline, thotë se janë të vendosur që të shpërndajnë Kuvendin dhe të shkojnë në...

Kamçev sa miliona duhet t’ia kthejë shtetit, pastroi para, transaksione të...

2019-08-17     Ai i ka miliona borxhe shtetit, përmes transaksioneve të dyshimta, që ka dëmtuar buxhetin shtetëror. Ky është Orce Kamçev, biznesmeni nga Shkupi i dyshuari...

Eksperti gjerman Geis-Thöne: Ja çka punojnë në Gjermani të ardhurit nga...

  2019-08-17   Eksperti gjerman për çështje ekonomike, Wido Geis-Thöne bën një bilanc për Deutsche Wellen. lidhur me tregun e punës në Gjermani, nga punëtorët e vendeve...

Shqiptarët dhe e vërteta e pushtetit në Maqedoninë V.

  2019-08-17     Shkëlzen Halimi   Që t’i besosh të vërtetës, ajo duhet të ndjehet. E vërteta, thonë, nganjëherë dhemb, sepse është e kundërta e gënjeshtrës. Kurse gënjeshtra, siç...

Malazezët, komb sllav apo shqiptarë të asimiluar?

  2019-08-17   1.Malazezët janë shqiptarë të asimiluar   2.Të konvertuar me dhunë (gjatë shekullit XIV, por edhe më vonë) nga katolikë në ortodoksë. 3.Familjet mbretërore “malazeze” kishin gratë shqiptare...

Realiteti i “bisedimeve” te shqiptareve me Evropen -Tetor 1912

2019-08-15 Kuvendi i Popovës 5 Tetor 1912 Pjesë nga fjalimet e pjesmarresve: Hasan Prishtina: ..ne pra jemi popull jetim. Por me shprese se do gjejme rrugen e...

Shaqiri i zhgënjyer me minutazhën e vogël

Mesfushori ofensiv kosovar Xherdan Shaqiri, pranon se është i zhgënjyer me minutazhën jo të madhe te Liverpooli dhe thotë se i duhet të gjejë...

Një hendbolliste nga Zvicra për Kosovën

Jo vetëm përfaqësuesja e Kosovës në futboll gjen lojtarë në Zvicër. Në këtë vend karrierë po bënë edhe Meltem Ylberi që tashmë është pjesë e...

“Vajzat e murit” ritakohen 58 vjet pasi i ndau Muri i...

Dy gra janë ribashkuar pas 58 vjetësh që kur u shfaqën në një foto të famshme duke shtrënguar duart mbi Murin e Berlinit. Rosemarie...