all
75 Lexime

Influencuesja shqiptare Mimoza i motivon ndjekësit të flas


Dhimbje gjoksi, të përziera dhe gulçim: Influencuesja Mimoza Lekaj (25) raporton në Instagram për sulmet e saj të panikut. Duke vepruar kështu, ajo i motivon të tjerët të ndajnë dëshmitë e...

LAJME
83 Lexime


Mjekët e përgjithshëm duhet të marrin 24.50 franga për vaksinimin nga koronavirusi. Ata ankohen se kjo shumë nuk i lmbulon kostot e tyre. Tani duhet të vendosë Këshilli Federal zviceran Vaksinimi...

AKTUALE
137 Lexime

2 këshilla: 1. detektimi dhe 2. mbrojtja nga Corona virusi


26.02.2020 Coronavirus-i mund te mos tregoje shenja infeksioni per shume dite- atehere si mund ta marre vesh dikush nese eshte prekur apo jo. Informacioni me i fundit eshte se periudha e...

37 Lexime

Pirja e alkoolit çdo ditë mund të shpejtojë plakjen e tr


04.02.2020 Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë Jugore shikuan më shumë se 17,000 skanime të trurit për të parë ndryshimet nga pirja e duhanit dhe pirja e përditshme e moshës së përparuar...

85 Lexime

Pralina bounty


04.12.2019 Pralina bounty Përbërësit 400 ml qumësht i ëmbël i kondensionuar 300 gr kokos pak Vanillë Aromë 150 gr çokolladë gatimi 1 lugë të gjellës vaj   Pregaditja: I perzimë të...

41 Lexime

Disa këshilla për jetën nga 100 vjeçarët


29.10.2019 E nga kush mund të mësojmë më shumë se nga një njeri që ka kaluar në çdo fazë jete? Këto këshilla do t’iu bëjnë të kuptoni shumë gjëra nga një...

52 Lexime

Një pakujdesi, dhimbje tërë jetën


28.10.2019  ·  Këto janë Mushkëritë s’bashku me rrugët e saja të frymëmarrjes marrë nga një Obduksion i një fëmijë i asfiksuar (mbytur) si pasojë e një gjysëm copëze kikiriku . Mbani larg...

DIASPORA
164 Lexime

Në vendet myslimane kanceri nuk konsiderohet si sëmundje s


19.10.2019 Liridona Vejseli Në faqen e Alexander Chernigovsky në Facebook, u shfaq një tekst mbi trajtimin e sëmundjeve malinje në vendet islamike. Në faqen e tij, ai shkruan se vendet myslimane...

LAJME
101 Lexime

Ekspertët zbulojnë se si ndikon kafeja e mëngjesit në or


Për shumë njerëz, pirja e kafesë së mëngjesit është pjesë e rutinës së tyre të përditshme. Megjithatë, derisa mijëra njerëz mbështeten në kafenë e parë që të mund ta përballojnë ditën...

KURIOZITETE
227 Lexime

Ilaçi popullor të përdoret që 300 vjet për hjekjen e gu


02/10/2019 Guri në veshka shkakton dhembje e cila mund të shfaqet në pjesën poshtme të stomakut dhe në gilca, në shpinë dhe nën brinjë. Veç kësaj, personi urinon shpesh, urina ka...