83 Lexime

Fitim Gashi dhuron 27 mijë e 700 euro për shërimin e një vogëlusheje


Qysh si i ri, në mungesë të një perspektive në Kosovën e pasluftës, bashkatdhetari Fitim Gashi nga Begraca e Kaçanikut, përmes bashkimit familjar vendosi që fatin e jetës ta kërkojë në...

77 Lexime

Afrim Gashi: Sot qytetarët do ta thonë fjalën e tyre


Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, ka votuar në zgjedhjet presidenciale që po mbahen në Maqedoninë e Veriut. Ai së bashku me gruan e tij votoj në lagjen Hasanbeg në Shkup. Me...

80 Lexime

IDM dhe Transparency International, Raport kritik mbi mekanizmat kundër korrupsionit në Shqipëri


Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim (IDM) publikoi sot në Tiranë Raportin e Vlerësimit të Sistemit Kombëtar të Integritetit për Shqipërinë, mbi efektivitetin e mekanizmave kombëtarë kundër korrupsionit, raporton VOA. Raporti, një bashkëpunim...

131 Lexime

Adoleshentët në tregun e punës!


Ndërkaq, për fëmijët 16 vjeçarë të përfshirë në tregun e punës, 49 për qind punonin në sektorin e bujqësisë, pylltarisë dhe peshkimit, 16 për qind në industrinë përpunuese, ndërsa 11 për...

104 Lexime

“SHTEGTIME NËPËR ATDHE” – LIBRI MË I RI I BERAT LUZHËS


Bashkatdhetari ynë, Berat LUZHA nga Begraca e Kaçanikut, këto ditë nxori nga shtypi librin më të ri e të veçantë në dy pjesë “SHTEGTIME NËPËR ATDHE”. Libri i sapo botuar është...

269 Lexime

Mbledhja e Avnoj-it në Shkup dhe krijimi i Jugosllavisë së re me Shqipërinë si pjesë të saj


Shkruan: Ejup Berisha Urime Jugosllavinë e re tani jo të Titos por kjo e reja që u krijua në 29 korrik të vitit 2021 në Shkup. Ajo është krijesa e Vuçiçit,...

496 Lexime

Duartrokitje frenetike për Kushtrimin që u lirua nga burgimi i përjetshëm në Gjermani


Kushtrim H. (24), i cili e goditi për vdekje një grua të papërfshirë (43), gjatë një garë të paligjshme veturash në vitin 2019, të hënën kaloi me katër vjet burg në...

389 Lexime

Në Zvicër dridhet toka


Të mërkurën në mëngjes, në rajonin e Neuchâtelit në Zvicër është ndier një tërmet. Një dridhje me një madhësi prej 2.4 ballësh të shkallës Rihter, u mat në 10:30 të mëngjesit,...

292 Lexime

Vdes në spital shtetasi maqedonas që shtiu me armë në Bazel


Të hënën në mbrëmje ishin dëgjuar të shtëna me armë në një lokal në Bazel të Zvicrës. Pas arrestimit, autori i dyshuar ishte rrëzuar përtokë duke e humbur vetëdijen dhe në...

251 Lexime

Restoranti i shqiptarit në Stansstad merr një yll të Guide-Michelin


Tashmë katër vite, Christoph Aebersold dhe Agron Tunprenkaj po e menaxhojnë restorantin „Uniquisine“ në Stansstad të Zvicrës. Me sa duket ata janë të suksesshëm, sepse në fillim të këtij viti atyre...