BOTA
113 Lexime

Presidenti i Sirisë Bashar al-Assad i infektuar me koronavirus


Presidenti i Sirisë Bashar al-Assad dhe bashkëshortja e tij Asma, janë testuar pozitivisht me koronavirus. Thuhet se që të dy janë në gjendje të mirë shëndetësore, njoftoi të hënën zyra presidenciale...

144 Lexime

Virusi më vdekjeprues


24.03.2020 Në botë ka virus që vret 8500 fëmijë në ditë. Ky virus e ka emrin: „URIA“ Por ka edhe ilaç për këtë smundje: „Ushqimi“. Pengesa është te josolidariteti i faktorit...

125 Lexime

Presidenti Ukrainës: Mos e vendosni fotografinë time në zyra, por të fëmijëve tuaj


05/02/2020 Derisa në Kosovë po zhvillohet një debat për largimin e fotos së presidentit nga ana e kryeparlamentares, Vjosa Osmani, në Ukrainë ndodh e kundërta.Presidenti i Ukrainës, Vladimir Zelensky, i dha...

97 Lexime

Qeveria italiane pezullon fluturimet në Kinë, pas konfirmimit të dy rasteve me koronavirus


31 Janar, 2020 “Ne mendojmë se jemi vendi i parë i BE-së që morëm këtë masë paraprake,” shtoi Conte, pasi raportoi se dy vizitorët kinezë në kryeqyteti ishin prekur nga koronavirusi. Qeveria...

92 Lexime

Kryeministri slloven jep dorëheqje, Sharec: Duhet të shkoj, sepse nuk arrita t’i realizoj gjitha premtimet!


January 27, 2020 Kryeministri i Sllovenisë, Marjan Sharec, ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga pozita e tij, njoftojnë mediat sllovene. Sharec në ndërkohë propozi që vendi të shkojë në zgjedhje të...

109 Lexime

Si i siguron familja mbretërore e Britanisë paratë e tyre?


27.01.2020 Elizabeth II ka një vlerë neto prej 442.92 milionë dollarësh, që rrjedhin nga një grant nga taksapaguesit dhe dy burime shtesë të ardhurash Çifti i ri – Harry dhe Meghan...

106 Lexime

Zbulohet misteri i virusit vdekjeprurës në Kinë


25/01/2020 Numri i vdekjeve nga një lloj i ri i virusit koronar midis qindra të infektuar në Kinë është rritur nga nëntë në 17, thanë autoritetet kineze.Bilanci i të prekurve nga...

138 Lexime

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi, mijëra të plagosur


25/01/2020 Ka shkuar në 21 numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi. Vendi u trondit ditën e djeshme nga një lëkundje me magnitudë 6.8 e shkallës rihter. 17 persona kanë...

BOTA
63 Lexime

Shqiptarja nga Shkupi botoi libër për Universitetin Oxford


11.01.2020 Pa dyshim që të rinjtë shqiptarë janë duke arritur suksese të mëdha në botë, jo vetëm në fushën e muzikës dhe të sportit, por edhe në atë akademike. E patjetër...

83 Lexime

Një pedofil digjet i gjallë nga qytetarë të Meksikos


11.01.2020 Meksiko Siti, 11 janar – Një burrë i akuzuar se ka përdhunuar dhe vrarë një vajzë gjashtë vjeçare është djegur i gjallë në vendin Kakahoatan në pjesën jugore të Meksikos, kanë...