all
89 Lexime

Sigurimi SUVA i Zvicrës po zbulon më shumë raste mashtrimi se kurrë më parë


Për shkak të punës së paligjshme dhe parave të pajustifikuara të sigurimeve, shkaktohen dëme në miliona franga zvicerane. Detektivët e Suva-s po zbulojnë gjithnjë e më shumë mashtrime   Evazioni i...

EKSKLUZIVE
229 Lexime

Arbër Bullakaj zgjedhet në kryesinë e SP-së në Zvicër


Në mbledhjen e sotme të Migrantëve socilademkratë të SP-së në Zvicër, në këshillin drejtues është zgjedhur politikani ri shqiptar Arbër Bullakaj, në mesin e pesë kandidatëve të tjerë, informon Shtegu.com. Këtë...

247 Lexime

Serbia i ka borxh Kosovës territor rreth tri Kosova (1804-1912)


16/03/2020 Ragip Mexhuani/ Ky shkrim është mbështetur kryesisht në literaturën serbe. Tatomir Vokanović: Banorët nëpër vendbanimet dhe qytezat e Serbisë,para kryengritjës së parë serbe kanë qenë kryesisht me shumicë turke. Në...

224 Lexime

Gjuhëtarët jo vetëm që shpërndajnë njohuri falas, por edhe u dalin në ndihmë të varfërve


06.03.2020 Para pak ditësh, në profilin e grupit «Gjuha standarde shqipe» është bërë publike ndihma e grumbulluar e disa anëtarëve të grupit, që i janë dhënë një familjeje në nevojë nga...

93 Lexime

Tentativa 2 e Thaçit për ta penguar punën e Gjykatës Speciale


05.03.2020 Presidenti Hashim Thaçi nuk i ka ndalur veprimet e tij për ta penguar punën e Gjykatës Speciale. Kjo dëshmohet nëpërmjet një shkëmbimi të letrave që ka pasur me Sekretarin amerikan...

115 Lexime

Ish-ministri grek: Suliotët ishin shqiptarë, ne u kemi ‘vjedhur’ gjuhën!


03/03/2020 Ish-ministri grek, Theodoros Pangalos, ka shkaktuar një “tërmet” të vërtetë pas qëndrimit të tij të bërë publik në rrjetet sociale, ku deklaronte se suliotët ishin shqiptarë. Përmes rreshtave, të postuar...

102 Lexime

Ekskluzive: Admirali Amerikan Zbuloi Skandalin Me Demarkacionin


25 Shkurt, 2018  31913 Goditja e dytë nga NATO-ja ju dha mashtruesve të demarkacionit me Malin e Zi. NATO përfundimisht sqaron se nuk ka asnjë lidhje ajo me përcaktimin e kufirit Kosovë-Mali...

142 Lexime

Ekskluzive: Londra ia kthen Kurtit revolet e Isa Boletinit


February 25, 2020 Revolet që dikur i ishin marrë patriotit Isa Boletini në hyrje të një ministrie londineze, nga sot do ta kenë fatin të pushojnë në muzeun e Kosovës apo...

55 Lexime

Çabej: Mësuesia nuk është profesion, ajo është mision


13/02/2020 Në vitet 1962-1966 isha student në Fakultetin Histori dhe Filologji të Universitetit të Tiranës. Fakulteti përdorte dy katet e para të asaj godine, kurse në katin e tretë kishin zyrat...

107 Lexime

Qyteti i ëndrrave në Europë: Qiraja është 15 euro, rroga 1200 euro, nuk ka papunësi, as probleme e as polici


10/02/2020 Ky vend quhet Marinaleda dhe është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, ka një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe rreth 2700 banorë. Në këtë...