3 Lexime


Ata thanë se donin ta ndihmonin – por në vend të kësaj ata me sa duket e tradhtuan: shtatë kosovarë thuhet se kanë mashtruar një arkitekt zviceran për shumë para Arkitekti...

4 Lexime

Islam Alijaj: Steve Jobs i një „revolucioni të aftë


Këshilltari kombëtar i SP-së së Cyrihut ka paralizë cerebrale dhe është deputeti i parë me prejardhje shqiptare. Islam Alijaj mori detyrën me sloganin e vetëbesuar “Shkruaj histori”. Një portret i gazetws...

11 Lexime

“Kimikatet përgjithmonë” të rrezikshme në cigaret IQ


Vitet e fundit është bërë gjithnjë e më e qartë se të ashtuquajturat „kimikate përgjithmonë“ (PFAS; kimikate për- dhe polifluorinuara) përfaqësojnë një problem masiv shëndetësor. Sipas hulumtimeve aktuale, kimikatet kanë qenë...

8 Lexime

Votimi për pensionin e 13-të të AVS-së po e elektrizon p


Votimi i nismës për pensionin e 13-të të AVS-së është më i pavendosur se kurrë. Por një gjë është e sigurt: popullata ndjehet e shqetësuar nga këto zgjedhje. Në të vërtetë,...

17 Lexime

Në Zvicër arrestohet një shtetas (45) i Maqedonisë së V


Mëngjesin e së martës, Policia e Bazelit në Zvicër u mobilizua me një kontigjent të madh dhe ka arritur të arrestojë një të dyshuar për terrorizëm Herët në mëngjesin e së...

28 Lexime

Unia apelon që shqiptarët në Zvicër të votojnë për pe


Më 3 mars 2024 në Zvicër do të vendoset për të ardhmen e pensioneve të pleqërisë. Sindikata Unia bën thirrje të votohet Pensioni i 13-të. Më 3 mars, votuesit zviceranë do...

9 Lexime

Këtë vit pranvera do të jetë jashtëzakonisht e ngrohtë


Pas temperaturave rekord në muajin shkurt, muajt e ardhshëm gjithashtu duken të jenë më të ngrohtë se mesatarja. Parashikimet afatgjata nga ekspertët e MeteoSwiss tregojnë temperatura veçanërisht të buta nga fillimi...

15 Lexime

1 200 euro harxhimet mujore, pagat në vendnumëro


Sipas të dhënave të Entit të Statistikës, vlera e shportës për një familje katëranëtarëshe ka arritur 57.476 denarë (afër 1.000 euro), por nëse kësaj i shtohet edhe qiraja e banimit për...

14 Lexime

Maqedonia e Veriut më pak e rrezikshme në rajon


Maqedonia renditet në vendin e 13-të, pas Shqipërisë, e cila është në vendin e 11-të dhe Bosnje-Hercegovinës, e cila është në vendin e 12-të dhe para Serbisë, e cila renditet në...

15 Lexime

VLEN a do përfshijë në lista figura të shoqërisë civil


Shkruan: Naser Pajaziti Këto ditë partitë politike, sidomos ato opozitare shqiptare të VLEN janë gati për të filluar me përpilimin e listave për deputetë. Por ajo që më shton kurreshtjen se...