136 Lexime

Një vështrim rreth gjakmarrjeve që tronditën Zvicrën


Një çift dyshohet se kanë shkuar në Haute-Nendaz (VS) për të kryer një vrasje përmes hakmarrjes. Edhe pse kjo praktikë pothuajse është zhdukur, ajo ende ekziston në rajone të caktuara të...

245 Lexime

Besim Ajeti, alpinisti shqiptar që impresionoi zviceranët – vrapoi një mijë kilometra me stomakun bosh


Një shqiptar nga Lugina e Rheinthalit (50) në Zvicër arrin të vrapojë një mijë kilometra në vetëm 28 ditë, pavarësisht se ka një punë me kohë të plotë, me fëmijë dhe...

136 Lexime

Islam Alijaj: Steve Jobs i një „revolucioni të aftësisë së kufizuar“?


Këshilltari kombëtar i SP-së së Cyrihut ka paralizë cerebrale dhe është deputeti i parë me prejardhje shqiptare. Islam Alijaj mori detyrën me sloganin e vetëbesuar “Shkruaj histori”. Një portret i gazetws...

917 Lexime

Shpresimi dhe Andrra e gëzojnë familjen shqiptare në Zvicër, pas plot njëzet viteve


Para disa vitesh, bashkatdhetari Faik Rrafshi kishte bërë jehonë në mediat zvicerane pasi ishte bërë pronar i ri i ushqimores “Ömer`s Imbiss” në Aarau të Zvicrës. Të gjithë klientët e ushqimores...

all
201 Lexime

Fshatrat Islami grek dhe latin pranë Zarës: Pika më perëndimore e Perandorisë Osmane në Adriatik


Në historinë e re të fshatit ka pasur tentativa për ndryshimin e emrit, por asnjë përpjekje nuk ka pasur sukses sepse emri i fshatit si i tillë është i shkruar në...

DIASPORA
251 Lexime

Gjermanët po përpiqen ta përkthejnë fjalën „Hajt“


Në një intervistë dhënë gazetës gjermane „Tageszeitung“, shtetasja 30-vjeçare e Maqedonisë së Veriut, Andrea Jooveski ka rrëfyer për jetën e saj në Gjermani dhe Maqedoni të Veriut. Ajo u rrit në...

DIASPORA
666 Lexime

Ja si duken sot trenjakët e ëmbël të çiftit të lumtur shqiptar nga Zvicra


Më 1 janar të këtij viti, Xhem dhe Ardiana Aliaj u bënë prindër të trenjakëve në Zvicër, ndërsa ai ishte njëri nga baballarët e parë në Zvicër që mori pushimin e...

DIASPORA
157 Lexime

Zvicra miratoi ndalesën për burkën në të gjithë vendin


Me një shumicë të ngushtë, zviceranët kanë vendosur të ndalojnë burkën. Ndalesa synon të ndalojë që gratë myslimane të mbajnë nikab ose burka në vende publike Sipas parashikimeve, në një referendum...

206 Lexime

SHOQATA PALLÇISHTI ME NJË APEL DERI TEK ANËTARËT E SAJ


SHOQATA PALLÇISHTI ME NJË APEL DERI TEK ANËTARËT E SAJ  

DIASPORA
229 Lexime

Ramazan Bekteshi: Pse Grenell nuk mund ta ndëshkojë Kosovën


07/03/2020 Javët e fundit Grenell është bërë protagonisti kryesor në Kosovë, Shqipëri, trojet shqiptare dhe në diasporën tonë duke arritur një interesim jashtë normales. Ai n’a shfaqet me apo pa arsye...