Influencuesja shqiptare Mimoza i motivon ndjekësit të flasin për sulmet e panikut të koronavirusit

173 Lexime

Dhimbje gjoksi, të përziera dhe gulçim: Influencuesja Mimoza Lekaj (25) raporton në Instagram për sulmet e saj të panikut. Duke vepruar kështu, ajo i motivon të tjerët të ndajnë dëshmitë e tyre – dhe të marrin ndihmë

“Mijëra mendime më vërshuan në kokë dhe papritmas nuk mund të merrja frymë. Më dukej sikur dikush ishte ulur në mushkëritë e mia: Influencuesja e Cyrihut, Mimoza Lekaj (25) raporton në Instagram për sulmet e panikut që pësoi gjatë pandemisë së koronavirusit. “Trupi im u çrregullua shumë. Mendova se do të vdisja në vend”, tregon Mimoza për më shumë se 250 mijë ndjekësit e saj.

Çrregullimet e ankthit e kishin ndjekur vazhdimisht për një vit. “Kisha frikë të flija sepse më dukej sikur do të humbisja kontrollin dhe do të vdisja”, thotë Mimoza. Edhe kur udhëtonte jashtë vendit, ajo vuante nga të përziera të rënda dhe iu desh të vjellte. Ndihmuan ushtrimet e frymëmarrjes dhe meditimi. “Është e rëndësishme të kërkoni ndihmë”, thotë më tej Mimoza.

Ajo nuk është e vetmja që vuan nga situata e koronavirusit: siç tregoi së fundmi një studim i Universitetit të Bazelit si pjesë e Studimit të Stresit Zviceran të Koronavirusit, stresi psikologjik në pandemi është ende i lartë. Ashtu sikurse A.E. (22), e cila vuan nga sulmet e panikut që nga gushti 2020, transmeton portali Shtegu. Gjatë bllokimit në izolim, ajo ndjehej e sigurt, thotë E. „Por kur ju lejuan të takoni përsëri njerëz, sulmet e panikut erdhën nga hiçi – me gulçim, rrahje të forta të zemrës dhe dhimbje therëse në gjoks“.

Jo vetëm që virusi e tremb atë, por edhe vetë frika, sipas E. “Frika nga sulmet e panikut do të thotë që ato ndodhin më shpesh”. Situata aktuale është shumë stresuese. “Personalisht kufizohem shumë, nuk shkoj më në palestër, nuk takohem më me shumë kolegë dhe i shmangem publikut”. E vetmja gjë që ndihmoi ishte marrja e ilaçeve kundër ankthit.

I.V. (19) gjithashtu shmang turmat e mëdha. Që nga nëntori ajo e ka parë vetëm shoqen e saj më të mirë jashtë punës dhe shkollës. “Unë kisha një çrregullim ankthi përpara pandemisë, por virusi vetëm e përkeqësoi atë”. Sulmet e panikut vijnë më të shpeshta dhe janë më të forta, sipas V. “Zemra ime fillon të rrahë, dridhem e tëra, djersitem dhe humbas të gjithë forcën time”. Nëse kjo i ndodh asaj në publik pa një vend për t’u tërhequr, si për shembull në transportin publik, ajo është jashtëzakonisht e pakëndshme.

M. I. (32) ka vuajtur nga çrregullimet e ankthit dhe klaustrofobia që nga sëmundja e saj korona në qershor 2021. Para Corona, ajo ishte krejtësisht e shëndetshme, në formë dhe aktive. Një muaj më vonë do të kishin nisur problemet: “Papritmas mezi merrja frymë, më zuri paniku dhe hiperventilimi deri në humbjen e ndjenjave”. Ndërkohë, krizat e panikut do të vinin rregullisht, kështu që unë. “Bëhem i nxehtë, më shpërthen djersitja dhe kam ndjenjën se trupi nuk më funksionon siç duhet”. Ajo i ishte nënshtruar ekzaminimeve të ndryshme, por mjekët e kishin vërtetuar shëndetin e saj të mirë. “Për momentin po më ndihmojnë vetëm terapia e frymëmarrjes, akupunktura dhe shpërqendrimi nga dy fëmijët e mi”. Situata është sfiduese për familjen e saj: “Sulmet e panikut kufizojnë gjithçka që bëj”.

Studime të ndryshme tregojnë se çrregullimet e ankthit, sulmet e panikut dhe simptomat depresive janë rritur ndjeshëm gjatë pandemisë. Ekspertët këshillojnë të prekurit që të kërkojnë ndihmë sa më shpejt të jetë e mundur. Roger Staub, drejtor i fondacionit “pro mente sana”, paralajmëron: “Nëse nuk jemi të kujdesshëm, një brez i tërë të rinjsh do të duhet të luftojnë me depresionin për vitet në vijim”.