LAJME
200 Lexime

Kurrë ma baba s’i ra nanës, se nana u smu prej veremit


Çun Lajçi Vetëm pleqtë e fëmijët e shpendët zgjohen heret! Siduket, vetëm ata ngihen mirë gjumë, se t’parët bien me fjetë, e kur nisin me i mundua andrrat, si shpendët që...

LAJME
266 Lexime

Wer klar spricht, wird auch gehört und verstanden


Die Präsidentin des Parlamentes der Republik Kosova und Interimspräsidentin, Vjosa Osmani, besuchte erfolgreich die Schweiz. Sie sprach deutlich und klar und hörte auch viel zu. Die Kosovaren im Alpenland sind mit...

141 Lexime

Çdo ditë po shtohet numri i amerikanëve antiamerikanë


07.04.2020 nga: Nezir H. Kraki Çdo ditë po shtohet numri i amerikanëve antiamerikanë. I atyre amerikanëve që publikisht thonë se administrata Trump është gabim me qasjen e saj grenellizuse ndaj Kosovës....

227 Lexime

Tradhti e mbi tradhti


02.04.2020NGA SULEJMAN MEHAZI  – Gjatë Perandorisë Otomane, kush si bashkoi katër Vilajetet Shqiptare?, tradhtia shqiptare; – Gjatë Luftës së Parë Botërore e pas saj, kush ia shiti Çamërinë Greqisë?, tradhtia shqiptare; –...

196 Lexime

Çun Lajçi: Eh more Isa Mustafa, U sherove me paret e Kosovës n’Gjermani, dhe u ktheve me shtagë, e me shtagë i rrehe sonte mija votues!


19.03.2020 Postimi i tij ne Facebook: Të Albini si të Rrahmani Isë As n’qeverinë e Rrahman Morinës nuk mendove për Kosovën, sepse s’u dinstancove, mbete lojal i Rrahmanit deri sa vdiq!Ke...

78 Lexime

Kravata e detyrueshme


19/03/2020 Nga Veton Surroi Jemi në supermarket, ajo dhe unë, të njohur dhe të panjohur njëkohësisht 1. Natën kur NATO-ja bombardoi ndërtesën e Postës, rashë nga shtrati dhe u mbulova nga...

DIASPORA
228 Lexime

Ramazan Bekteshi: Pse Grenell nuk mund ta ndëshkojë Kosovën


07/03/2020 Javët e fundit Grenell është bërë protagonisti kryesor në Kosovë, Shqipëri, trojet shqiptare dhe në diasporën tonë duke arritur një interesim jashtë normales. Ai n’a shfaqet me apo pa arsye...

83 Lexime

ËNDRRAT MASHTRUESE


20.02.20 Shkelzen Halimi Në të kaluarën nismat shqiptare patën fare pak frymë kombëtare, kurse prapa këtyre nismave qëndronin vetëm grupe interesi. Ndaj, shoqëria shqiptare rrezikonte të ngelë përjetësisht në tranzicion. Dalja...

80 Lexime

Anomali e kohës


18.02.2020 Valbona Reka Numri i shqiptarëve të punësuar në administratë e që nuk shkojnë në punë është 1334 individë, ndërsa numri i maqedonasve në po të njëjtën kategori është vetëm 19....

120 Lexime

GJARPERI….


15.02.2020 Adriatik Riza DostiNdiqe ….Jo me kot shkrimin tim te meposhtem dedikuar gjarperit shqiptar e vecmas atij kosovar e shoqeron kjo foto… ku Kobra -Thaci eshte koke me koke me Pitonin...