76 Lexime

Afrim Gashi: Sot qytetarët do ta thonë fjalën e tyre


Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, ka votuar në zgjedhjet presidenciale që po mbahen në Maqedoninë e Veriut. Ai së bashku me gruan e tij votoj në lagjen Hasanbeg në Shkup. Me...

129 Lexime

Adoleshentët në tregun e punës!


Ndërkaq, për fëmijët 16 vjeçarë të përfshirë në tregun e punës, 49 për qind punonin në sektorin e bujqësisë, pylltarisë dhe peshkimit, 16 për qind në industrinë përpunuese, ndërsa 11 për...

269 Lexime

Mbledhja e Avnoj-it në Shkup dhe krijimi i Jugosllavisë së re me Shqipërinë si pjesë të saj


Shkruan: Ejup Berisha Urime Jugosllavinë e re tani jo të Titos por kjo e reja që u krijua në 29 korrik të vitit 2021 në Shkup. Ajo është krijesa e Vuçiçit,...

LAJME
299 Lexime

Bajqinovci viziton kompaninë Dauti Komerc


Drejtori i përgjithshëm i kompanisë Dauti Komerc, Xhemail Dauti, në zyrat e tij ka pritur deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinofci, i cili nga ana e menaxhmentit është njoftuar me punën...

146 Lexime

Reagon profesori Qashif Bakiu pasi Ohri kërkoi ndalimin e qarkullimit me Strugën: Më vjen turp që ju udhëhiqni me Ohrin tim


Kërkesa e Shtabit të Krizës të qytetit të Ohrit për ndalesë të lëvizjes me Strugën ma vërtetoi dyshimin edhe për rastet e tjera se autoritetet e këtij qyteti gjithmonë kanë pasur...

152 Lexime

Ratkoceri: Shqetësues fakti i largimit të të rinjve


Botuesi i gazetës “Koha” në Maqedoni, i ftuar në emisionin “Programi 200” në Alsat, vlerëson se largimi i të rinjve, por edhe i elitës është shumë shqetësues, sepse të dhënat tregojnë...

LAJME
160 Lexime

Gjakova: Në Lëvizjen Vetëvendosje përfaqësimi i gruas është në masën 60 për qind


Vlera Gjakova nga Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë, njëherazi dhe kandidate për deputete nga radhët e kësaj partie, e ftuar në emisionin “Programi 200” në Alsat gjatë debatit për pozicionin e grave...

LAJME
81 Lexime

Evakuohet shkolla e mesme e artit “Lazar Liçenovski” në Shkup


Shkolla e mesme e artit “Lazar Liçenovski” në Shkup është evakuuar sot në mëngjes. Nxënësit dhe mësimdhënësit janë nxjerrë jashtë objektit, ndërsa në parking kanë arritur ekipe policore, të cilët nuk...

LAJME
175 Lexime

Grabitje me armë si në filma në rrugën Shkup-Bllacë (Video)


Rreth 80 mijë euro janë plackitur në kazinon “Vegas” në rrugën Shkup-Bllacë. Rasti ka ndodhur më 22 nëntor rreth orës 5 të mengjesit. Në videon e publikuar vërëhen dy persona duke...

LAJME
48 Lexime

Qeveria, optimiste për bisedimet me BE-në


Maqedonia e Veriut në samitin e djeshëm të NATO-s ka qëndruar krah për krah, si anëtare e barabartë dhe pothuajse e plotfuqishme me të gjithë liderët e Aleancës dhe është pritur...