Vrasësi kosovar i huliganit serb edhe më tej në burg

59 Lexime

Vrasësi i dyshuar kosovar nga Zürich-Affoltern, Jeton G., tashmë nëntë muaj është duke qëndruar në burg. Ashtu edhe do të ngelë, pasi për herë të dytë është miratuar një prolongim.

 

 

Jeton G, ka qenë disa herë i dënuar për shkaktim të lëndimeve trupore, plaçkitje dhe lëndë narkotike, ndërsa më 1 mars të këtij viti dyshohet se në rrugët e Zürich-Affoltern ka vrarë sportistin e huliganin serb B.R., shkruan „20 Minuten“, njofton „Shtegu.com“.

 

 

Zvicerani 31-vjeçar me prejardhje nga Kosova, që atëherë është duke qëndruar në burg dhe kështu do të mbetet edhe më tej. Gjykata e qarkut në Cyrih ka miratuar sërish një prolongim të burgimit, raporton „NZZ“ gjatë të martës.

 

 

Sipas avokatit të tij, Valentin Landmann, Jetoni e ka pranuar aktin e kryer në Cyrih, kishte pohuar avokati gjatë një seance në Gjykatën e Lartë, të mbajtur më 23 tetor. Gjatë takimit me B.R. ate e kishte kapluar paniku dhe kishte shtënë në vetmbrojtje.

 

 

Në këtë proces nuk ishte shqyrtuar vrasja e lartpërmendur, por rrahjet dhe plaçkitjet e mëparshme të Jetonit. Për këto, ai ishte dënuar me burg prej tre vite e gjysmë.

 

06:33:25       2015-12-09