Vërshohet qoshku i shqiptarit në Zvicër, të gjithë vrapojnë për 53 milionë frangat

58 Lexime

Xhekpoti në Zvicër vazhdon të rritet: 53.2 milionë franga mund të fitohen të mërkurën në lotarinë zvicerane. Rreth një milion zviceranë duan të provojnë fatin e tyre – dhe po rrëzojnë dyert e qoshqeve

Të mërkurën lotaria zvicerane është për 53.2 milionë franga. Shumë njerëz nuk duan të humbasin shansin për të fituar këtë çmim të parë: Swisslos supozon se rreth një milion njerëz në të gjithë Zvicrën do të vënë bast në shortin e së mërkurës – më shumë se sa ka pasur në tetë vjet.

Përafërsisht 6 000 pika të shitjes së biletave të lotarisë aktualisht po i ndjejnë efektet e kësaj. „Ata fjalë për fjalë janë duke u futur në dyqanin tonë“, thotë Benjamin Murtezi (24). Ai punon në qoshkun Surseepark (LU). „Pothuajse dy herë më shumë njerëz vijnë për të luajtur lotarinë se zakonisht“, thotë ai.

Shumë nga klientët e tij tani po luajnë për herë të parë – ethet e lotarisë kanë kapluar të moshuarit dhe të rinjtë, burrat dhe gratë. “Ndonjëherë klientët më thonë se duan të ndajnë fitimet me mua ose më ftojnë në darkë nëse fitojnë”, thotë me të qeshur 24-vjeçari. Ai gjithashtu luajti vetë – por doli duarbosh në shortin e fundit të së shtunës.

Fotografia që pikturon Murtezi mund të shihet në të gjithë Zvicrën: „20 Minuten“ ka kërkuar në qoshqe në kantonet e Bernës, Basel-Stadt, Baselland, Aargau, Solothurn, Cyrih, Schaffhausen, Zug, Schwyz dhe Nidwalden. Të gjithë thonë se shitjet e biletave të lotarisë janë rritur ndjeshëm javët e fundit dhe se gjithnjë e më shumë të ardhurit e lotarisë po provojnë fatin me 53.2 milionë franga.

Shumica e lojtarëve janë midis 30 dhe 50 vjeç, thonë punonjësit e kioskës – por në Bernë, 24 deri në 25 vjeç tani po provojnë gjithnjë e më shumë fatin e tyre, siç shpjegon një punonjës i kioskës. Shumë do ta bazonin shumën e tyre të lojërave në minimumin prej pesë frangash; sipas informacioneve nga disa qoshqe, lojtarët shpenzojnë mesatarisht dhjetë deri në 50 franga. Por ndodh edhe që njerëzit të lënë mbi 200 franga për biletat e lotarisë, siç shpjegon një shitëse në Baselland.

Valora AG, e cila zotëron kioskat, konfirmon gjithashtu një rritje të shifrave të shitjeve në të gjithë Zvicrën, transmeton portali Shtegu. Megjithatë, shuma mesatare e lojës ra për shkak të pjesëmarrjes së lojtarëve të rinj, pasi ata shpesh jepnin kontribute më të ulëta.

Nervozizmi para vizatimit të mërkurën mund të ndjehet edhe në rrugët e Cyrihut. „Unë jam duke luajtur këtë javë dhe ka kaq shumë para në xhekpot,“ thotë Franziska (39) nga Winterthuri. “Nëse fitoj, do të largohem menjëherë”. Ajo do të dhuronte një pjesë të madhe të parave për një kauzë të mirë. Rrahimi (21) do ta investonte fitimin e madh ndryshe: “Unë do të blija veturën time të ëndrrave: një Porsche GT3 RS”.