LAJME

Kush është shqiptari nga Zvicra që po hedhë gaz lotsjellës ?!

32 Lexime

Skena kaotike janë zhviluar të enjten në Kuvendin e Kosovës: Të deleguarit kanë ndezur petarda me gaz lotsjellës në hapësirën e Kuvendit, duke shkaktuar ndërprerjen e negociatave. Në këtë ngjarje është i involvuar edhe një zviceran, shkruan „Tages Anzeiger“, transmeton „Shtegu.com“.

Temat për të ardhmen e vendit, në Kosovë janë përkujdesur për një ambient të pakëndshëm: Një pjesë e politikës kosovare dëshiron t`i japë më tepër të drejta pakicës serbe në vend. Ky propozim, tek opozita ka shkaktuar irritim dhe petarda me gaz lotsjellës.

Për momentin, njëri nga delegatët i cili kishte ndezur një petardë është zbuluar. Bëhet fjalë për Faton Topallin (52), një përfaqësues i Partisë majtiste nacionaliste „Vetëvendosje“. Topalli është i njohur edhe në Zvicër: Ai është shtetas i dyfishtë kosovaro-zviceran dhe jeton në Kantonin Schaffhausen. Gjatë fushatës zgjedhore, ai ka pranuar mbështetje edhe nga Lista Alternative e Schaffhausenit.

Përmes medieve shqipe, Topalli ka deklaruar se ai ka qenë i këshilluar që të ndezë petardën në Kuvend. Por, ate e kishte futur brenda dikush tjetër. Në rast të hetimit penal ndaj tij, ai është shprehur i hatshëm që të ballafaqohet me ligjin.