LAJME

Gazetarja austriake sulmohet nga doganierët maqedonas

38 Lexime

Gazetarja austriake e Televizionit austriak Ö1, Cornelia Krebs, nga fundi i qershorit të këtij viti ishte sulmuar nga doganierët maqedonas, në vendkalimin kufitar greko – maqedonas Idomeni, raporton „Gazetarë pa kufij“, gjatë të martës. Organizata për lirinë e shprehjes së lirë ka protestuat ndaj këtij sulmi.

Tre doganierë maqedonas të armatosur me pushkë automatike dhe shufra të gomës, një grua dhe dy burra, kanë tentuar që të parandalojnë rreth 500 migrantë të cilët kishin marrë drejtimin e Maqedonisë. Gjatë kësaj, Krebsi kishte qenë në radhët e para me kamerë dhe pajisje të tjerë profesionale, e pasqyron GPK situatën.

Me këtë rast, një nëpunës policor maqedonas e kishte sulmuar gazetaren, duke tentuar t`ia marrë pajisjet e saj. Me shumë mund dhe fat, gazetraja austriake kishte mundur t`i shpëtojë situatës, duke u larguar nga vendi i ngjarjes. Kjo ngjarje, menjëherë ishte dokumentuar edhe nga regjisori grek me një film dokumentar, Vasilis Tsartsanis. /Shtegu.com/