Djaloshi shqiptar Lorent Berisha shpreson në mbështetjen nga Zvicra

38 Lexime

Lorent Berisha nga Zvicra Qendrore dëshiron të rikthejë në Zvicër fitoren në “Gjermania kërkon super yllin” (DSDS). Ai tani jep gjithçka për një performancë të lartë dhe shumë thirrje

Ai po i afrohet gjithnjë e më shumë qëllimit të tij për t’i sjellë Zvicrës fitoren e fundit të “Gjermania kërkon super yllin” (DSDS). Mbrëmjen e së shtunës, Lorent Berisha nga Lucerni është në emisionin e parë live dhe tashmë po mundohet të bindë jo vetëm jurinë për talentin e tij në të kënduar, por edhe teleshikuesit që vendosin me thirrjet e tyre për ecurinë e tij. 19-vjeçari ka një javë që ndodhet në Këln dhe po përgatitet intensivisht për performancën e tij.

“Unë jam një perfeksionist, prandaj do të përdor çdo sekondë para performancës për të optimizuar performancën time”, thotë ai në një intervistë për „20 Minuten“, transmeton portali Shtegu. Për momentin ai ka arritur në detaje që kërkonin shumë prej tij – por kjo është pikërisht gjëja e tij: “Më pëlqen të përmirësohem vazhdimisht dhe të mësoj”. Në skenën e madhe Lorenti dëshiron të frymëzojë me emocione, një spektakël efektiv dhe mbi të gjitha me zërin e tij të ngrohtë. Kënga „Noë or Never“ nga Mark Medlock (44), i cili doli si fitues i sezonit të katërt në 2007, është ideale për këtë. Nuk është rastësi që vendasja e Lucernit fillon me të, sepse shfaqja e parë me temë ka të bëjë me përvjetorin e DSDS dhe nderon fituesit e shfaqjes së kastinëve.

Lorent Berisha imagjinon gjasa të mira

Edhe Lorenti do të donte t’i përkiste këtij rrethi të zgjedhur dhe shprehet i bindur: “Jam i bindur që kam shanse të mira sepse jam i vetmi zviceran. Tani shpresoj për mbështetje nga shtëpia dhe shumë thirrje”. Deri para pak kohësh në garë ishte edhe konkurrentja e tij Tatjana (19), e cila është edhe një nga miket e tij më të mira. Deri më sot, ai nuk mund ta kuptojë eliminimin e saj nga DSDS. “Meqenëse ajo është larguar, një pjesë e madhe mungon dhe më mungon shumë. Por më vjen mirë që ajo vazhdon të më mbështesë kaq shumë dhe po udhëton drejt Gjermanisë për shfaqjen live”.

Nëse djaloshi shqiptar kalon vërtet në raundin tjetër, ai dëshiron të festojë siç duhet me familjen, miqtë dhe pjesëmarrësit e tjerë – por nuk duhet ta teprojë sepse duhet ta ruaj zërin për shfaqjen e radhës. “Nuk ka rëndësi se si do të dalë. Jam tepër mirënjohës për këtë eksperiencë dhe që më lejuan të hyja në këtë skenë të madhe”, thotë ai me këmbë në tokë dhe shton: “Fakti që hyra në top dhjetëshe më bën jashtëzakonisht krenar. Muzika është pasioni im i madh, të cilin askush nuk mund ta marrë nga unë”.

“Gjermania kërkon super yllin” (DSDS) me Lorent Berishën shfaqet në RTL të shtunën, më 1 prill në orën 20:15.