Skandal: Presidenti maqedonas mundohet të flet anglisht me duar e këmbë

40 Lexime

Kryetari maqedonas, Gjorgje Ivanov në preskonferencën e fundit që mbajti në Bruksel, përveç se dëshmoi që nuk e njeh gjuhën angleze, ai në mënyrë të trishtuar kërkonte ndihmë nga ish zëvendëskryeministri për eurointegrime, Ivica Bocevski njofton Zhurnal.

Ivanov nga njëra anë fliste maqedonisht, nga ana tjetër me duar kërkonte ndihmë nga Bocevski që ta shpëtoj nga situata për shkak se gazetarët ishin të huaj dhe nuk e njihnin gjuhën maqedonase, andaj Bocevski luajti rolin e përkthyesit simultan, shkruan Zhurnal.
Ivanovit në këte video-xhirim, nga pasiguria i dridhej syri dhe këmba.
Për shkak të kësaj situate të palakmueshme, personi i angazhuar për protokol, e thëriti presidentin Ivanov që ta braktisë preskonferencën për shtyp se u bë cirk i botës. /Zhurnal.mk/