Policia serbe është gati për Granit Xhakën

25 Lexime

Predrag Mihailoviq, kryeredaktor dhe gazetar në Beograd, flet për situatën e sigurisë përpara ndeshjes kualifikuese të Kampionatit Europian midis Bjellorusisë dhe Zvicrës në Novi Sad

Në fakt, në fillim të Kampionatit Europian 2024, fokusi duhet të ishte shijimi i futbollit. Por në ditët para ndeshjes së parë kualifikuese mes Bjellorusisë dhe Zvicrës të shtunën mbrëma në Novi Sad, çështjet politike rëndojnë në atmosferën sportive.

Kombëtarja zvicerane po luan kundër një ekipi nga një komb që po ndihmon në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës. Dhe kjo në një vend që gjeneron një situatë stresi mendor për lojtarët me rrënjë kosovare në Kombëtaren zvicerane – për shkak të së kaluarës.

Xherdan Shaqirit i kursehet udhëtimi për në Beograd për shkak të lëndimit. Fokusi i vetëm tashmë është Granit Xhaka, shkruan gazeta „Blick“, transmeton portali Shtegu. Në të kaluarën, kapiteni i Zvicrws ka debatuar vazhdimisht me lojtarët serbë dhe ka dhënë mesazhe politike.

Pamjet e Botërorit 2018 në Rusi, kur Zvicra festoi triumfin 2-1 me shenjën e shqiponjës dykrenare shqiptare, janë ende në mendjen e popullatës. “Njerëzit ende i shohin Xhakën dhe Shaqirin si ata që provokojnë lojtarët serbë”, thotë Predrag Mihailoviq, kryeredaktor i Sportal.rs në Beograd. “Xhaka dhe Shaqiri nuk janë vetëm futbollistë, por shihen edhe si figura politike pasi tashmë kanë shprehur bindjet e tyre politike”.

Kujtimet e Botërorit 2022 në Katar janë edhe më të freskëta, kur pati turbulenca të mëdha për ekipin kombëtar zviceran në rrugën drejt fitores 3-2. Pikërisht në mes: Granit Xhaka, i cili e kapi me bigën e tij duke parë pankinën serbe dhe më pas valwviti fanellën e Ardon Jasharit.

Në Serbi, ky mesazh ka treguar për luftëtarin e vrarë kosovar të lirisë Adem Jashari. Para vdekjes së tij në vitin 1998, ai konsiderohej komandant dhe simbol i rezistencës në luftën për pavarësi.

Veprimi i Xhakës bëri bujë në Serbi. “Historia e futbollit mes Serbisë dhe Zvicrës ka qenë shumë e mbushur me ngjarje vitet e fundit”, thotë Mihailoviq dhe shton: “Situata politike tani është e tillë që Serbia është në bisedime me BE-në për statusin e Kosovës. Është një çështje shumë e dhimbshme për popullin serb”.

Pavarësisht gjithë eksplozivitetit, Mihailoviq beson se Xhaka nuk duhet të shqetësohet kur të arrijë në Beograd të premten në mbrëmje. „Vështirë se dikush në Serbi e di se loja fantazmë midis Bjellorusisë dhe Zvicrës do të luhet këtu“. Për këtë arsye kryeredaktori i Sportal është i sigurt se kjo lojë nuk do të ketë probleme.

Përveç kësaj, Novi Sadi është një nga vendet më paqësore në Serbi. “Në këtë qytet janë njerëz nga mbi 15 kombe. Shumë njerëz nga Hungaria, Rumania, Sllovakia dhe ata kanë jetuar me serbët për dekada”, thotë Mihailoviq.

Vëmendja këto ditë është në ndeshjen kualifikuese për Kampionatin Europian ndërmjet Serbisë dhe Lituanisë të premten në Beograd. Edhe atje interesi për momentin është i ulët, vlerëson Mihailoviq. “Loja nuk është as e shitur. Ka ende një lloj humori depresiv për shkak të performancës së dobët në Kupën e Botës”.

Fakti që Zvicra nga të gjitha vendet vulosi daljen e hershme të serbëve në Katar nuk duket të jetë arsye që Mihailoviq të hapë plagë të vjetra. Megjithatë, ai do ta këshillonte Xhakën të mos dilte në rrugë. Ai me siguri nuk do të mirëpritet këtu”. Por për mbrojtjen e personit të tij kujdeset: “Policia serbe do të jetë gati”.