Një tërmet me fuqi 4.3 ballë lëkund Zvicrën

107 Lexime

Një tërmet ka tronditur Zvicrën veriperëndimore. Epiqendra ishte në Kantonin Jura, por toka u dridh deri në Aarau.

Sipas Shërbimit Sizmologjik Zviceran të ETH Cyrihut, toka në fakt u dridh në ora 15:50. Fillimisht fuqia u dha si 4.0 – por më pas u përmirësua në 4.3. Epiqendra ishte afër Réclère JU, informon portali Shtegu. Lëkundjet kanë ndodhur në një thellësi prej 5.7 kilometrash.
Shërbimi i tërmeteve pret që të ketë dëme të vogla. Tërmeti është ndjerë në pjesë të mëdha të Zvicrës. Nuk është ndjerë vetëm në Zvicër, por edhe në vendet fqinje në Gjermani dhe Francë.

Megjithatë, kur u pyet nga agjencia e lajmeve Keystone-SDA, Policia e Kantonit Jura tha se nuk kishte marrë ndonjë telefonatë në lidhje me dëmet nga tërmetin.