Letra e bashkëshortës së berberit nga Kumanova tronditë Maqedoninë!

47 Lexime

Bashkëshortja e Irfan Lutfiut, berberit nga Kumanova që po akuzohet për terrorizëm nga ana e policisë, ka shkruar një letër prekëse ku apelon të lirohet bashkëshorti i saj, për të cilin thotë se është i pafajshëm.
Letra është shkruar me shumë gabime, mirëpo emocionet dhe gjendja e rëndë e familjes vërehet qartë.
Ja letra e plotë:
Mirmëngjesi të nderurar,
Kudo qe e shihni un quhem Ekreme Lutfiu jamë bashkëshortja e Irfan Lutfiut jam nene e dy djemve, Drilonit 4 vjecar dhe Limanit 1 vjecar burri jem osh i burgosur nuk nuk kom qe ne dijeni per as gje te gjith familjaret tan kishin qet te burgosur o popull ku jeni burri im esht me profesion berber shtoren e ka nshtepi krejt e njohin apeloj se jam shum e shqetsume prej te shtunen un nuk kam gjum ne sy as djali mka mar tram um kur e ka pa irfanin ne te tv k 5 i thojshin qe esht terorist o tmerrr ku jeni o shqiptar ka shum te burgosur nga familja ime te malltretuar gra e pleq fmi fainjet e mi po thojn se shum familje nuk dihen se ku jan si familja seferi e shum te tjer un jom nje nene apeloj te ngrihemi te gjith se bashku ne kemb mos te biem ne grackat e skllavo maqedona sve se krejt fajet i ka qaj kryeministri e politikant pse spo marrin masa un njeher mora lajm qe ma kan vra burrin dhe vjerrin ai pat mediumet sa polic ka pas krejt me blinda i kan frigu te gjith femit gra e pleq naj kan djegur shtepit o shka oj zi boll naj vrave gra fmi ju kisha apelu mos e jepni kombin ton edhe ata luftetar qe e flijuan jeten me ne boll shkau na ka vra un jom edhe mbes e deshmorit te 91 ajdin tahiri ma kan vra serbet boll mo me tortura krejt fajet i kan qeveritart ato po don mos me ju dal ne shesh se qka i kan be vllerzerve tan sopotasve vrasjes se pes fisht qe ei moren shqiptart. Bolll mo na keni torturu un nuk dorzona deri ne piken e fundit sat te lirohet burri im se osht i pa fajshem dhe familjart e mi lutfiu fejzulllau fqinjet e mi un dua te ngrihemi te gjith ne protest dhe un dote vi ne deklarat vetem te alsat se vetem atyre ju besoj ne te gjith jemi te pa fajshem mos na torturoni ju lutna se naj kan traumatizu fëmit.