Legjenda amerikane e skitarisë humb jetën në një ortek në Kosovë

70 Lexime

Ajo u konsiderua si një nga skiatoret më të mira të telemarkut në botë. Tani Catherine “Kasha” Rigby ka humbur jetën në një ortek në Kosovë. Ajo ishte 54 vjeç

Skiatorja ekstreme amerikane Catherine “Kasha” Rigby ka vdekur në një ortek në Kosovë. Euro News Albania raportoi më 13 shkurt se një shtetase e huaj 54-vjeçare humbi jetën nga një ortek në vendpushimin e skive në Brezovicë. I fejuari i saj Magnus Wolfe Murray e konfirmoi aksidentin për agjencinë e lajmeve AP.

Sipas Ski Magazine, Rigby ishte jashtë me Murray jashtë shpateve në kushte të vështira moti kur të dy u goditën nga një ortek. Edhe pse orteku ishte mjaft i vogël, masat e dëborës e shtynë Rigby në një pemë dhe shkaktuan lëndime të rënda të brendshme. Ajo iu nënshtrua pasojave të përplasjes brenda sekondave, ndonëse i fejuari i saj tentoi menjëherë ta ringjallte. “Ne donim të martoheshim në shtator. Jam i shkatërruar”, tha Murray.

Një nga skiatoret më të njohur të telemarkut në botë, Rigby ishte pjesëmarrës në garat telemark dhe ekstreme të skive në mbarë globin, transmeton portali Shtegu. Ajo fitoi famë duke qenë e para që pushtoi disa nga majat më të famshme në ski. Ajo ishte një nga vetëm tre amerikanët që zotëroi zbritjen e një mali 8 000 metra në Himalaje. Kur ajo vdiq, ajo ishte duke eksploruar shpatet e panjohura më parë në resortin e njohur të skive në Kosovë si pjesë e „Tour de Piste“.

E lindur në vitin 1970 në shtetin amerikan të Vermontit, Rigby zbuloi pasionin e saj për telemarkën në një moshë të re, një teknikë e veçantë skijimi në të cilën thembra nuk është e fiksuar fort në lidhje, e ngjashme me skijimin në vend. Stili i telemarkut më parë qëndronte për elegancën sesa guximin dhe shpejtësinë – derisa Rigby e ndryshoi këtë me stilin e saj të shpejtë të drejtimit. Në vitin 1996, revista Outside i përshkroi aftësitë e saj në ski si diçka që do të shokonte edhe „snoëboarderët më të guximshëm“.

Jon Krakauer, vetë një alpinist ekstrem dhe autor („Into the ëild“), gjithashtu bëri homazhe për të ndjerin Rigby në Instagram. Ai ndau gjithashtu një foto të skiatores që e tregon atë në Denali (Mount McKinley) në një lartësi prej rreth 5,200 metrash. Vdekjen tragjike e ka marrë vesh nga një koleg malësor. Dhe kujton: „Ne të tre ndamë një tendë në Denali për një muaj në 2013 – një përvojë e veçantë që do ta kujtoj gjithmonë“.