Kungulli zviceran nga përrallat shqiptare

43 Lexime

Një përrallë popullore të ciën na e dërgoi një lexues yni i rregullt, thotë kështu:

 

„Nji plak kish pas nji djal edhe kur vijke dikush ne konak e rrejke ai ner sy i thojke mysafirit
-Mos rrej !
Baba i tij e vllaznia tjer u ngushtojshin kur u thojke kshtu dhe vendosen nji dit e i than
-Mos u thuj kshtu mysafirve se marre po kur te rrejn ti veq kollu !
Pas nji kohe erdh nji mysafir e nisi po tregon :
-Sivjet bereqetin e kemi shum t mir, aq i mir qe po duhet me i mar shkallt e mu ngjit permi kungull se shum te mdhaj e me sharr me i prej prej loze !
Djali qe smujke me i duru rrent e mysafirve,nuk u duru e po i thot babes :
O babë,po a i kollet ksaj rrene !“.

 

Për ta demantuar përrallën në fjalë është përkujdesur zvicerani, Beni Meier nga Pfungen ZH, i cili të dielën u zgjodhë si kampioni zviceran për peshën e kungujve. Kësaj radhe, kungulli i tij peshonte „vetëm“ 750 kilogramë, duke mos arritur të thyejë rekordin e tij nga viti i kaluar.