Futbollisti i parë shqiptar që luajti për Zvicrën, feston ditëlindjen e tij të “dymbëdhjetë”

36 Lexime

Që në moshën 17 vjeçare, futbollisti shqiptar Milaim Rama u zhvendos me familjen e tij në Zvicër dhe menjëherë pas kësaj filloi të luaj futboll sa për hobi për FC Interlaken në ligat e ulëta, ku me shfaqjet e tij shpejt e tërhoqi vëmendjen. Në korrik të vitit 1997, FC Thun i siguroi shërbimet e sulmuesit të talentuar, i cili menjëherë u bë pjesë integrale e ekipit të atëhershëm të ligës NLB. Gjatë katër sezoneve të para në ekip, shënimi i golave ishte konstant (2, 5, 8 dhe 7 gola). Në sezonin 2001/02 ai sikur kishte krahë dhe fluturoi duke shënuar 25 gola në 35 ndeshje nën trajnerin e ri Hanspeter Latour. Ai i ndihmoi ekipit të FC Thun që të inkuadrohet në ligën më të lartë zvicerane, gjë të cilën klubi e arriti për herë të parë në historinë e tij vetëm një herë (1954/55 për një vit).

Në sezonin e tij të parë në Superligën zvicerane, sulmuesi shqiptar, tashmë i natyralizuar në Interlaken, luajti 33 ndeshje dhe shënoi 20 gola. Gjithashtu në sezonin vijues 2003/04, ai e dëshmoi vetveten në ligën Axpo Super League dhe ishte në gjendje të shënojë 10 gola në 34 ndeshje. Performanca e tij e jashtëzakonshme rezultoi në një ngjitje të pjerrët që e çoi atë në ekipin kombëtar të Zvicrës e që ishte shqiptari i parë që veshi ngjyrat e Zvicrës. Ftesa e parë për Përfaqësuesen helvete ka qenë në qeshor të vitit 2003, edhe ate kundër Shqipërisë më 11.06.2003 ndeshje kualifikuese për Kampionatin Europian 2004, por në këtë ndeshje ai nuk u fut në lojë. Loja e parë ka qenë kundër Francës në një ndeshje miqësore më 20.08.2003.

Pasi luajti për Zvicrën edhe në dy miqësore kundër Gjermanisë dhe Sllovenisë, ai u thirr gjithashtu për në Euro 2004 në Portugali. Në këtë kampionat, ai u angazhua në lojë kur u zëvendësua në ndeshjen e fundit në grupin e Zvicrës, kundër Francës, informon Shtegu.com.

Në të njëjtin vit, mesfushori nënshkroi papritmas për FC Augsburg në ligën rajonale gjermane. Paraqitja e tij në Gjermani ishte jetëshkurtër: Angazhii i tij ishte i kufizuar në 13 ndeshje. Milaim Rama vendosi të kthehej në Zvicër në verën e vitit 2005 dhe shkoi në FC Schaffhausen. Ai u emërua menjëherë përsëri për ekipin kombëtar të futbollit zviceran, por nuk u aktivizua. Në Schaffhausen, ku ai shënoi 5 gola në 26 ndeshje, Milaimi nuk qëndroi shumë kohë. Më 3 korrik 2006, ai u kthye në klubin e tij fillestar FC Thun.

Papritmas, një vit më vonë pasoi një periudhë e vështirë e ekipit FC Thun. Edhe pse FC Thun luajti gjysmëfinalen e kupës kundër FC Basel më 27 shkurt 2008, ata e humbën ndeshjen, si dhe luftën kundër rënies nënjë rang më të ulët. Në këtë mënyrë, FC Thun filloi të luaj në Challenge League në sezonin 2008/09. Milaim Rama mbeti besnik i klubit dhe e shënoi golin e tij të 100-të të kampionatit në fanellën e FC Thun më 9 nëntor 2008 kundër FC Biel-Bienne. Më 13 janar 2009, ndërkombëtari i shtatëfishtë pësoi një lot ligamenti të kryqëzuar në gjurin e tij të djathtë në një turne në Ëinterthur. Sulmuesi i angazhuar, i cili kishte shënuar dhjetë gola për Thun në raundin paraprak, mbeti jashtë fushës së gjelbër për gjithë pjesën e dytë të sezonit.

Nga sezoni në vazhdim, Milaim Rama përsëri i përkiste skuadrës së rregullt nën udhëhehqjen e trajnerit të ri Murat Yakin. Pasoi oërvjetori i tij i radhës. Në fillim të gjysmës së dytë të 2009/10, më 24 shkurt 2010, ai luajti ndeshjen e tij të 300-të të kampionatit për FC Thun kundër FC Ëohlen. Gjatë atij sezoni ai shënoi gjithsej shtatë gola. Falë arritjeve të tij, FC Thun u ngrit përsëri pas dy vitesh në rangun e dytë më të lartë në Axpo Super League. [11] Me 16 Mars 2010 u njoftua se kontrata me 34-vjeçarin Milaim Rama u prolongua edhe për një vit tjetër, deri më 30 qershor 2011. [12]

Sezoni 2010/11 filloi mirë për Milaim Ramën, megjithëse ai kurrë nuk luajti më 90 minuta, por angazhohej si zëvendësues. Për shembull, ai bëri paraqitjen e tij të katërt në ndeshjen e gjashtë në 21 gusht 2010. Pasi FC Basel kaloi në epërsi në minutën e 81-të, Mialim Rama u fut në lojë në minutën e 83-të si zëvendësues dhe tre minuta më vonë shënoi barazimin vendimtar për 1-1. Duke vepruar kështu, ai i shpëtoi ekipit të tij një pikë me të cilën, në atë kohë FC Thun mund të mbante vendin e dytë në tabelë. Pas kësaj, filloi një periudhë e errët për idhullin e publikut, pasi përjetoi një lëndim tjetër në fund të tetorit 2010. Pas rikuperimit të tij, ai dhe skuadra përfunduan përgatitjen për gjysmën e dytë të sezonit, por në ndeshjen e fundit miqësore ai theu krahun e tij dhe iu desh të hiqte dorë nga angazhimet e mëtutjeshme deri në fund të shkurtit 2011. Në ndeshjen e kupës kundër Neuchâtel Xamax më 2 mars 2011, më në fund ndodhi rikthimi i tij, por pas 46 minutash ai lëndohet përsëri pasi kishte thyer sërish të njëjtën krah.

Milaim Rama është i lindur më 29 shkurt 1976 në Zhiti të Kosovës dhe kësaj radhe ai feston “vetëm” ditëlindjen e tij të dymbëdhjetë. Urime pra ditëlindja Milaim Rama !!!