Vrasja e 14-vjeçares në Maqedoni – një gjurmë vjen edhe nga Zvicra

30 Lexime

Rasti i Vanja Gorçevskës, e cila u vra në Maqedoninë e Veriut, po bën bujë në të gjithë Ballkanin. Në paraburgim tani janë disa të dyshuar – duke përfshirë edhe babain e vajzës

Rasti i Vanja Gorçevskës po bën bujë, jo vetëm në Maqedoninë e Veriut: në fund të nëntorit nxënësja 14-vjeçare u rrëmbye dhe u vra gjatë rrugës për në shkollë në Shkup. Tashmë disa të dyshuar janë në paraburgim.

14-vjeçarja Vanja Gorçevska shkoi në shkollë në Shkup më 27 nëntor. Ajo kurrë nuk arriti atje. Gjatë ditës nëna ka lajmëruar policinë. Filloi një kërkim në shkallë të gjerë. Një javë më vonë, trupi i Vanjës u gjet në një fshat jashtë Shkupit. U gjet edhe një Citroën i djegur në të cilën ishte rrëmbyer fëmija.

Automjeti i përkiste Panço Zhezhovskit (74), parukier në pension. Trupi i tij u gjet të njëjtën ditë në Veles, rreth 40 kilometra larg. Vrasja e dyfishtë bëri bujë përtej Maqedonisë së Veriut – veçanërisht kur u bë e ditur se pas krimit qëndronte thjesht lakmia për para.
14-vjeçarja është larguar nga banesa ku jetonte me nënën dhe motrën rreth orës 07:30. Ajo u pushtua në hyrje të shtëpisë, u dërgua në një bodrum, u lidh, u fut në një thes gjumi dhe u largua.

Sapo janë publikuar rezultatet e autopsisë. Prandaj, Vanja u qëllua në kokë dy orë pasi u rrëmbye. Pesë burra u morën në paraburgim, mes tyre edhe babai i Vanjës. Dy nga burrat kanë rrëfyer për përfshirje në rrëmbim.

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski foli për një “rast të izoluar të banditëve, monstrave dhe kriminelëve”. Motivi i rrëmbimit dhe vrasjes së të miturës ka qenë lakmia. Burrat i përkasin një grupi rreth një burri të quajtur Ljupço Palevski-Palço.

Me rrëmbimin donin të shantazhonin për para nënën e Vanjës dhe familjen e saj të pasur. Është ende e paqartë pse fëmija u ekzekutua pak kohë më vonë.

Ministri i Punëve të Brendshme Spasovski konfirmoi se në këtë krim është përfshirë një familjar. Babai i Vanjës mësohet se ka informuar grupin për rutinën e përditshme të vajzës së tij. Burri e mohon këtë. Në të njëjtën kohë, spekulohet se ai shpresonte të merrte para duke rrëmbyer vajzën e tij për të shlyer borxhet e lojërave të fatit.

Kreu i grupit dhe vrasësi i dyshuar i dyfishtë Ljupco Palevski-Palco përshkruhet si një „përfaqësues radikal, pro-rus i së djathtës ekstreme“, i cili më parë ka rënë në konflikt me ligjin.

Para se Palevski të ikte në Turqi pas vrasjes së Vanjës, ai shkoi në Serbi. Këtu një “person nga Zvicra i ka transferuar një shumë të madhe parash”, siç raportojnë mediat maqedonase. Autoritetet përgjegjëse maqedonase e konfirmuan këtë me kërkesë të „20 Minuten“, transmeton posrtali Shtegu. “Rasti është objekt i hetimeve në vazhdim, në të cilat po shqyrtohen edhe rrethanat që ju përmendët”, tha një zëdhënëse e prokurorisë publike. “Për momentin ne nuk jemi në gjendje të komentojmë informacionin. Pasi të jenë mbledhur dhe vlerësuar provat e nevojshme, ne do t’i komunikojmë rezultatet.“
Një hetim për Fedpol se për çfarë bëhej fjalë mbeti i hapur: autoritetet policore nuk mund të komentojnë për rastet individuale për arsye të privatësisë. Një përgjigje nga autoritetet përgjegjëse të policisë maqedonase është në pritje.

Palevski është në pritje të ekstradimit në Turqi. Ai jo vetëm që akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares, por thuhet se ka qëlluar pak më parë edhe parukierin në pension Zhezovski, me makinën e vjedhur të të cilit më pas u rrëmbye Vanja. Ndryshe, autoritetet po i trajtojnë në mënyrë të pavarur dy rastet: Me sa duket 74-vjeçari Palevski ka pasur borxh 500 euro, të cilat i ka paguar me jetë.