Shuhet e gjithë familja në Zvicër, duke përfshirë tri vajza (5, 9 dhe 13)

102 Lexime

Një familje prej pesë anëtarësh vdiq në një inferno në Yverdon-les-Bains VD. Mëngjesin e së enjtes, vila ishte djegur. Shërbimet e urgjencës kanë mundur të nxjerrin katër trupa. Fillimisht një fëmijë ishte shpallur i zhdukur dhe tani është gjetur i vdekur në rrënoja

Flakët shkatërruan një vilë në Yverdon-les-Bains VD të enjten në mëngjes, duke zhdukur një familje prej pesë anëtarësh. Babai (45), nëna (40) dhe tri vajzat e tyre, 5, 9 dhe 13 vjeç, vdiqën nga zjarri. Shërbimet e urgjencës kanë mundur të nxjerrin trupin e të vdekurit pasdite. Deri të premten në mëngjes një fëmijë mungonte.

Menjëherë pas orës 11 të mëngjesit, Policia Kantonale në Vaud njoftoi se kishte një konstatim të trishtë. Fëmija i zhdukur u gjet i vdekur nën rrënojat. Vetëm qeni i familjes i mbijetoi flakëve. Kafsha është me familjarët e viktimave, siç raporton “24 heures”, transmeton portali Shtegu.

Njësia e zjarrfikësve ka dalë në mëngjes me një kontingjent të madh, me njëmbëdhjetë automjete. Dhe ata ishin shumë të nevojshëm për të vënë zjarrin nën kontroll.

Edhe shërbimet me përvojë të urgjencës u tronditën. “Nuk kam parë kurrë diçka të tillë, shkatërrimi është gjigant”, thotë Samir Hammami nga brigada e zjarrfikësve për „Blick“.
Edhe në orët e para të pasdites, puna për shuarjen e zjarrit ishte ende në vazhdim. “Zjarri i rrënuar rrezikon të shembet. Kjo është arsyeja pse ne qëndrojmë në vend. Për momentin nuk mund të hyjmë më në shtëpi”, vazhdoi Hammami.

Shtëpia, e ngrohur me vaj, ndodhet në jug të hyrjes së qendrës së qytetit, jo shumë larg spitalit. Nuk dihet saktësisht se çfarë e shkaktoi dramën e zjarrit. Hetuesit nuk përjashtojnë zjarrvënien si shkak të mundshëm. “Jemi në fillim të hetimeve. Për momentin, asnjë pistë nuk përjashtohet apo preferohet. Të gjithë janë ekzaminuar me kujdes”, tha dje një zëdhënës i Policisë Kantonale Vaud.

Vetëm kaq është e qartë: Sipas policisë, para zjarrit ka ndodhur një shpërthim rreth orës 06:40. Këtë e konfirmojnë edhe disa fqinjë, si Debora di Fuorti (19). Ajo ishte e shtrirë në krevat dhe në celular kur dëgjoi shpërthimin: “Më dridhej i gjithë trupi. Mendova se ishte një sulm me bombë apo diçka tjetër”.

Motra e saj duhej ta qetësonte. Në fillim të dyja menduan se ishte një erë e fortë. Më në fund, një stuhi përfshiu Zvicrën. Por ajo që ajo kishte dëgjuar nuk ishte një zhurmë. Ajo e kuptoi këtë kur doli në ballkon dhe pa rezidencën në flakë.

Ferrin e ka përjetuar nga afër edhe Nicolas (41), i cili jeton pranë shtëpisë së djegur. “Zjarri ishte gjigant. Flakët dolën nga çatia,” thotë ai për Blick. “Zjarri duhet të ketë qenë disa metra i lartë – mjaft mbresëlënës, por edhe i frikshëm”. E trishton shumë fakti që një familje e tërë vdiq nga zjarri. „Kur mendoj për këtë, është thjesht e tmerrshme“.

Nga zjarri doli tym i dendur. “Policia ka rrethuar menjëherë zonën. Zjarrfikësit kanë luftuar me flakët për orë të tëra. Dimensionet janë të vështira për t’u imagjinuar“.

Qyteti i Yverdon-les-Bains reagoi ndaj zjarrit me „trishtim dhe pikëllim“: „Kjo ngjarje tragjike mori disa viktima, duke përfshirë fëmijë që shkonin në shkollë në Yverdon.

Administrata e qytetit shpreh ngushëllimet më të thella për familjet e viktimave dhe të afërmit e tyre”.