Delikuenti gjerman e bën të paaftë shqiptarin, dënohet 23 muaj burgim me kusht

42 Lexime

Etem D. (61) ishte një gurëgdhendës shumë i fortë, një punëtor që do ta kishte dashur çdo shef. Tani babai dhe njëherit edhe gjyshi, është i varur nga ndihma e të tjerëve

Një delikuent në komunikacion e bëri atë një rast për të cilin duhet përkujdesur!
Kufizohet me një mrekulli që shqiptari të mërkurën ka mundur të shkojë i vetëm në gjykatën e rrethit. Në sallë ai takoi delikuentin që e solli në këtë gjendje.

Në fund të tetorit 2021, Etem D. u godit në rrugë nga një Golf 7 në kryqëzimin Westschnellweg/Stöckener Strasse (rrethi Stöcken). Edhe pse semafori kishte treguar tashmë „të kuqe“ për pesë sekonda (!), vozitësi Patryk M. (23) nga Garbsen bubulloi mbi kryqëzim me shpejtësi deri në 88 km/h (në vend të 50 të lejuarve në atë kohë) dhe u rrëzua. në rrotën e vendosësit të gurit, i cili kaloi rrugën në vendkalim kur u bë e gjelbër. Përplasja e bëri atë të fluturonte në ajër si një lodër. Një shofer që po priste në dritën e kthesës e regjistroi aksidentalisht përplasjen me kamerë.

Etem D. ka pësuar ndër të tjera fraktura të rënda dhe lëndime të rënda në tru, ka qenë në gjendje kome! Vetëm pas më shumë se tre javësh në terapi intensive ai u transferua në një repart normal. „Luftova për jetën time“, tha gurgdhendësi në proces.

Tani ai është 90 për qind invalid, niveli i kujdesit 2, shkruan portali Shtegu. Partnerja e tij Manuela L. (63, infermiere geriatrike): “Dikur ishim mirë, të dy fitonim para, shkonim me pushime dy herë në vit. Hoqa dorë nga puna për t’u kujdesur për të. Ai ishte një burrë në formë. Sot ai nuk mund t’i bëjë vetes as një sanduiç apo të vesh pantallonat i vetëm. Ai vuan nga deficiti kognitiv, ka probleme me kujtesën”. Zejtari me aftësi të kufizuara aktualisht jeton me pagesën e sëmundjes. Sipas shoqëruesit të tij, paratë nuk mjaftojnë.

Delikuenti në komunikacion Patryk M. (i dënuar për zhvatje dhe mashtrim) kërkoi falje dhe premtoi se do të kujdesej për 61-vjeçarin. Avokati i tij Marco Neumann: „Klienti im ende nuk është denoncuar sipas ligjit të trafikut“.

Ai nuk shpjegoi pse thjesht e injoroi dritën e kuqe. Sipas informacioneve të BILD, pasagjeri i M. nuk dëshiron të ketë vënë re asgjë pasi dyshohet se i ka parë celularin. Eksperti i aksidenteve në gjykatë: “Edhe me shpejtësi 59, përplasja me biçiklistin do të ishte e shmangshme”.

Vendimi i jurisë: 23 muaj burgim me kusht për dëmtim trupor nga pakujdesia dhe rrezikim i trafikut rrugor, plus 14 muaj të tjerë ndalim drejtimi (patentë shoferi i konfiskuar që nga maji 2022). Garuesi i golfit (mjeshtri i vetëpunësuar) i paguan Etem D. 10.000 euro dëmshpërblim për dhimbjen dhe vuajtjet. Ai ende po përballet me pretendime civile nga viktima e tij.