LAJME

Nedim Bajramit i rrah zemra për Shqipërinë, zviceranët mbesin të zhgënjyer

66 Lexime

Vetëm disa ditë para Kampionatit Europian U21, ylli shqiptar i Empolit, Nedim Bajrami i jep një goditje Kombëtares zvicerane dhe transferohet në Shqipëri

Të dielën, trajneri zviceran Mauro Lustrinelli njoftoi formacionin e tij për Kampionatin Europian U21. Në të nuk gjendet Nedim Bajrami.

Gazeta „Blick“ ka mësuar se 22-vjeçari e ka refuzuar Kombëtaren zvicerane. Mesfushori (vlera e tregut sipas tregut të transferimit: 5 milionë franga) dëshiron të luajë për Shqipërinë sa më shpejt të jetë e mundur.

Në kualifikim, Bajrami ishte një pjesë e rëndësishme e U21. Nëse nuk kishte ndalesë, përdorej në çdo lojë. Në fitoren e ngushtë 1-0 në Azerbajxhan, ai shënoi golin e fitores. Tekniku i mirë, i cili konsiderohej një lojtar i ardhshëm i ekipit kombëtar zviceran, ka drejtuar Empolin që nga vera e kaluar. Falë tre golave ​​dhe dhjetë asistimeve, klubi është numri një në Serie B.

Sigurisht, drejtori i Kombëtares zvicerane Pierluigi Tami dhe Lustrinelli të dy u përpoqën të ndryshonin mendimin e Bajramit. Por ish i riu i GC, i cili këshillohet nga vëllai i Xherdan Shaqirit Erdini, nuk donte të dëgjonte për këtë, transmeton Shtegu.com.

Ai tashmë u ka thënë lamtumirë shokëve të tij të skuadrës U21. Bajrami, i cili ka edhe pasaportën e Maqedonisë së Veriut, nuk e vesh më fanellën e Zvicrës, por atë shqiptare. Ky vendim has në moskuptim nga pala zvicerane – në fund të fundit, Bajrami ka kaluar të gjitha përzgjedhjet U zvicerane.

Lustrinelli e konfirmoi largimin e dhimbshëm pak para finales. Ai thotë: “Ne u përpoqëm shumë ta bindnim Nedim të vazhdonte të luante për Zvicrën. Por ai më pas na tregoi se zemra e tij rreh më shumë për Shqipërinë. Për ne, identifikimi është një nga vlerat themelore për një lojtar kombëtar zviceran. Kështu që nuk kishim zgjidhje tjetër përveçse ta linim të shkonte“.