Këpuctari shqiptar me gjasa reale për kampion bote në lustrimin e këpucëve

74 Lexime

Albert Gjukaj është një këpuctar në Lucern dhe është i apasionuar pas lustrimit të këpucëve. Më 13 maj, ai do të fluturojë në finalen e Kampionatit Botëror të Shkëlqimit të Këpucëve në Londër. Për gazetën „20 Minuten“ ai tregon se si i erdhi pasioni i tij i jashtëzakonshëm

Të kesh gjithmonë këpucë krejtësisht të pastra kërkon kohë dhe përpjekje. Ka njerëz si Albert Gjukaj që bëjnë pikërisht këtë, që është edhe pastrimi dhe lustrimi i këpucëve – veçanërisht këpucët prej lëkure. Për rreth tre vjet e gjysmë ai ka drejtuar një dyqan këpuctarësh në rrugën „Pilatusstrasse“ në Lucern, ku riparon dhe lustron këpucë lëkure të të gjitha llojeve.

Pas pak ditësh Alberti do të fluturojë nga Lucerni për në Londër për të marrë pjesë në finalen e Kampionatit Botëror të Shkëlqimit të Këpucëve (“World Championships of Shoe Shining”). Ai u përzgjodh si i vetmi shtetas zviceran për finalen e 13 majit dhe do të luftojë për titullin me një këpuctar japonez dhe një tjetër anglez. Që në fëmijëri, Alberti ra në kontakt me këpucët dhe pajisjet e tyre të pastrimit dhe, besnik i motos “Praktika bën mjeshtrin”, gjeti pëlhurën e duhur që mund t’i bëjë këpucët vërtetë të shkëlqejnë.

Pëlhura e pambukut shtrihet rreth gishtit tregues dhe të mesit

“Kur isha i vogël, para se të dilja nga shtëpia më duhej të kisha këpucë të pastra”, thotë Alberti. „Për mua, edhe atëherë, këpucët duhej të shkëlqenin si një pasqyrë, kështu që në moshë të vogël fillova të blej manikyrin e këpucëve“. Alberti shton se punimin e shkëlqyesit të këpucëve e bën tërësisht me dorë, ashtu siç e bënte vetë me këpucët: “Unë punoj pa makineri. Unë e mbështjelli një rrip pëlhure të bardhë pambuku fort rreth gishtit tim tregues dhe të mesit. Më pas aplikoj një produkt për kujdesin e dyllit pa ngjyrë dhe e punoj imët në lëkurë me lëvizje rrethore“. Në mes, ai hedh një pikë ujë me majën e gishtit të unazës në sipërfaqen e këpucës, e cila bashkohet me dyllin dhe formon shkëlqimin.
Zakonisht Albertiti i duhen rreth 30 minuta që një këpucë të shkëlqejë si pasqyrë. Në finalen e Londrës, megjithatë, finalistët do të kenë kohë vetëm 20 minuta, transmeton portali Shtegu. „Është shumë kohë e shkkurtër, por e realizueshme“, thotë ai. Ai supozohet të bëjë të shkëlqejë këpucët e meshkujve, ngjyrë kafeje (mahagoni). Kjo do t’i vihet në dispozicion në këtë manifestim.

Japonezët dhe amerikanët thuhet se janë më të mirët

Finalja, e cila zhvillohet më 13 maj, duhet të vendoset nga tre persona. Alberti do të garojë kundër një djaloshi japonez dhe një anglezi. Ai nuk dëshiron të komentojë shanset e tij, por beson se këpuctarët më të mirë në botë vijnë nga Japonia, Singapori dhe SHBA. Dhe më tej ai thotë se pastrimi i këpucëve në Zvicër nuk është shumë i zakonshëm.
Pavarësisht se si do të përfundojë Kupa e Botës, Alberti mezi pret të marrë pjesë në kompeticionin më të madh në botë të këtij lloji: “Jam shumë krenar për veten. Unë kam vite që përpiqem të marr pjesë dhe këtë vit më në fund u përzgjodha”. Për të hyrë në finale, këpucarët dhe adhuruesit e këpucëve duhet të dorëzojnë foto dhe video të këpucëve të tyre të pastruara. Dorëzimi më pas do të kontrollohet nga një juri. Alberti deri më tani është shtetasi i parë zviceran që është pranuar në finale.