Granit Xhaka është lojtari i dytë më me ndikim në botë

71 Lexime

Që nga transferimi te Bayer Leverkuseni, Granit Xhaka është bërë një nga lojtarët më të mirë në pozicionin e tij. Statistikat tregojnë se sa mbresëlënës performon në fushë ylli shqiptar i Kombëtares Zvicerane

Vështirë se këtë sezon ndonjë futbollist tjetër është më dominues sa Granit Xhaka (31). Motori i mesfushës është shtylla kryesore e lojës së Bayer Leverkusenit dhe luan një rol të rëndësishëm në suksesin e klubit të Bundesligës. Por arritjet e tij shkojnë shumë përtej Gjermanisë.

Sipas statistikave të Qendrës Ndërkombëtare për Studime Sportive (CIES), futbollisti shqiptar është një nga lojtarët më me ndikim në botë në sezonin 2023/24. Për llogaritjen janë marrë në konsideratë paraqitjet e lojtarëve në gjashtë fusha të ndryshme të lojës, shkruan „Blick“. Këto janë: duelet, shpërndarja e topit, driblimi, krijimi i rasteve, finalizimi dhe duelet ajrore.

Në renditje ndikojnë edhe minutat e luajtura në ligë dhe rezultatet e një ekipi, transmeton portali Shtegu. Dhe Graniti është mbi pothuajse të gjithë në këto statistika. Në krahasim me 54 liga të ndryshme në mbarë botën, Xhaka ka vlerën e dytë më të mirë nga të gjithë lojtarët me 92.3. Vetëm Rodri (98.5) nga Manchester City e kalon futbollistin shqiptar.

Në një kategori, megjithatë, Xhaka është top absolut. Motori i mesfushës është shpërndarësi më i mirë i topit. Pasimet që merren nga një shok ekipi në të tretën e fundit numërohen. Së bashku me yllin e Realit, Toni Kroos, ai është në krye të kësaj kategorie.

Krahasuar me Bundesligën, askush nuk mund ta mposhtë motorin e mesfushës kur bëhet fjalë për ndikim. Vetëm shoku i skuadrës Florian ëirtz (89.2) ka një vlerë të ngjashme të mirë. Lojtari i parë jo i Bayerit në këtë renditje është portieri i Shtutgartit, Serhou Guirassy me rezultatin 82.3.

Vështirë se ndonjë lojtar në botë është aq i rëndësishëm për ekipin e tij sa Xhaka për kampionët e sapokurorëzuar të Gjermanisë. Ndikimi i tij në Zvicër do të jetë po aq i madh nëse ai drejton ekipin kombëtar në fushë si kapiten në Kampionatin Europian.