Eksplodim në Düsseldorf të Gjermanisë, tre të vdekur, 16 të plagosur

70 Lexime

Tmerr nga zjarri në Dyseldorf! Tre persona kanë humbur jetën, të paktën 16 janë plagosur, dy prej të cilëve janë në rrezik për jetën

Natën e së mërkurës në të enjte, telefonuesit nga departamenti i zjarrfikësve në Düsseldorf raportuan një qoshk të djegur në Flingern. Rreth orës 2:25 të mëngjesit, një shpërthim zgjoi nga gjumi banorët e Lichtstrasse.

Njësia zjarrfikëse: “Kur punonjësit e parë të shpëtimit arritën në vend, ata zbuluan një zjarr të plotë në një qoshk në një pallat. Flakët kishin arritur tashmë në katin e parë dhe nga zjarri është përfshirë edhe dera e hyrjes së shtëpisë”.

Banorët bënë thirrje për ndihmë nga disa ballkone, disa prej të cilëve tashmë qëndronin në tym të dendur. Ndërsa ata u çliruan nga situata e tyre e pafuqishme duke përdorur tre shkallë rrotulluese, disa ekipe sulmi me aparate frymëmarrjeje hynë në ndërtesën që digjej.

Zjarrfikësve iu desh të shuanin edhe zjarrin para shtëpisë: disa vetura kishin marrë flakë, shkruan „Bild“. Mbeturinat fluturuese goditën edhe një shtëpi në anën tjetër të rrugës me shumë korsi dhe i vunë flakën edhe një veture.

Pas evakuimit të shtëpisë, lajmi i tmerrshëm: “Për tre persona çdo ndihmë erdhi shumë vonë. Pavarësisht ndërhyrjes së shpejtë të zjarrfikësve, shërbimet e urgjencës mundën ta gjenin vetëm të vdekur”, tha zëdhënësi i zjarrfikësve Stefan Böle.

Forcat zjarrfikëse ishin të angazhuara me shuarjen dhe sigurimin e zjarrit deri në mëngjes, ndërsa në vendngjarje ndodheshin deri në 100 shërbime emergjente.
Sipas policisë, identiteti i të vdekurve është ende i paqartë, transmeton portali Shtegu. Të paktën një nga të vdekurit ka të ngjarë të jetë banor. Një kujdestar i tha gazetës „Bild“: “Unë gjithashtu e kam marr me qira një apartament këtu dhe më mungon qiramarrësi. Kam frikë se ai ka vdekur”.

Zyrtarët nga Inspektorati Kriminal 1 (hetimet për vdekjen dhe shkaqet e zjarrit) ndodhen në vendin e zjarrit, por kanë mundur të hyjnë në rrënoja vetëm rreth orës 10 të mëngjesit dhe janë detyruar të mbajnë maska ​​për frymëmarrje. Policia tha për „Bild“: “Nuk mund të japim ende asnjë informacion për shkakun e zjarrit”.