all

Edhepse me profesion inxhinier, Egzon Maliqaj fiton titullin IBO në boks duke mundur serbin

13 Lexime

Falë nokautit në raundin e nëntë, Egzon Maliqaj fiton titullin e IBO International në peshën e mesme

Fitore e madhe për Egzon Maliqaj (32). Shqiptari nga Aargau i Zvicrës e fitoi titullin e parë ndërkombëtar të karrierës së tij të shtunën në mbrëmje. Në Klingnau ai mundi kundërshtarin e tij serb Novak Raduloviq (27).

Në raundin e nëntë të meçit, Egzoni e rrëzoi dy herë kundërshtarin e tij. Raduloviqi ngrihet sërish, por pas nokautit të dytë arbitri e përfundon luftën herët dhe Egzoni fiton me nokaut teknik.

Nuk kishte tensione pavarësisht eksplozivitetit politik

„Më ishte e qartë që nga raundi i katërt që mund ta mbyllja luftën herët“, tha fituesi i lumtur pas luftës. Maliqaj ndoshta ka mundur ta fitojë ndeshjen më herët, por i ka pëlqyer. „Stërvitja intensive dha rezultat“, thotë i lumtur burri nga Aargau, transmeton portali Shtegu.

Afera e nxehtë mes një zvicerano-kosovari dhe një serbi nuk u bë problem. “Ne gjithmonë e kemi respektuar njëri-tjetrin në ring, në peshime dhe në konferencë për shtyp. Nuk kishte absolutisht asnjë tension nga ana jonë”.

Maliqaj fiton titullin IBO International në peshën e mesme (deri në 72.5 kg). Në përgjithësi, kjo është fitorja e 14-të në luftën e 16-të profesionale të karrierës së tij. Siç tha ai për „Blick“ para luftës, ai tani dëshiron ta përdorë këtë titull si një hap për të luftuar jashtë vendit vitin e ardhshëm.

Por së pari, ai i kthehet përditshmërisë. Të hënën Maliqaj do të rikthehet në zyrë, i vetëshpalluri “Inxhinier luftarak” punon 100 për qind si inxhinier mekanik.