Dua bukë, më dhemb zemra kur zgjas dorën..

74 Lexime

Fukaralleku ne Shkup ka arritur kulmin e tij,madje ai shihet ne çdo cep te qytetit ku jetojne shqiptaret. Shume familje shqiptare ne Shkup po perballen cdo dite me skamjen,ato akoma edhe sot jane te diskriminuar ne cdo aspekt. Qe nga shperberja e Jugosllavise kjo pjese e shoqerise e ka ndjere me shume skamjen,edhe pse shpresoheshte shume per dite me te mira per keta te fundit.

 

Por edhe sot akoma nuk ka mbaruar mjerimi i Migjenit,i cili nese do te kishte shikuar dhe prekur kete mjerim ne Shkup,ai nuk do te ndalte se shkruari poema mjerimesh,madje pafund. Ne zemer te qytetit shikojme shqiptare qe kerkojne lemoshe, kerkojne buke, kerkojne te mbushin barkun e tyre dhe te familjes se tyre. Personi qe shikoni ne foto eshte 76 vjecari nga Shkupi i cili nuk deshte qe te identifikoheshte per arsyet e tij personale, tregon per ”Struga Ekspres”, se ai prej shume vitesh gjendet ne kete pjese te qytetit duke kerkuar lemoshe.

 

 

”Jemi ne meshire te Zotit dhe askush nuk kujdeset per familjen time, une jam i semure, nuk kemi asnje te ardhur materiale. Me djeg zemra kur dal ne rruge per te kerkuar lemoshe, e kam shume te veshtire t’ua zgjas doren njerezve, por s’skam zgjidhje tjeter. Jo vetem une, por ka edhe shume shqiptar te tjere ne Shkup qe kerkojne lemoshe, kerkojne buke. Shteti na ka kthyer shpinen, jetojme nen meshiren e njerezve human 76 vjecari nga Shkupi“.

ZHURNAL.mk