Aksident i rëndë me Ferrari, humb jetën një shqiptar dhe një viktimë e paidentifikuar

44 Lexime

Agim Q. është i shkatërruar shpirtërisht. Vëllai i tij Isa Q. vdiq të dielën në një aksident me një Ferrari. DJ nga kantoni Vaud ka lënë pas gruan dhe fëmijët e tij. Sipas raportimeve të mediave, Ferrari GT C4 i bardhë po udhëtonte me mbi 200 km/h

Një veturë e copëtuar, mbeturina të shpërndara dhe flakë me metra të lartë: drejtuesit e mjeteve dhe punonjësit e parë panë një skenë të tmerrshme të dielën pas një aksidenti në rrugën midis Ivrea dhe Santhia në veri të Italisë. Vetura e aksidentit: një Ferrari GT C4 e bardhë. Sipas mediave italiane, makina ka qenë së fundmi duke udhëtuar me mbi 200 km/h kur ka rrëshqitur në rrugën e lagësht hyrëse dhe është përplasur me parmakun në të majtë. Më në fund Ferrari me targa zvicerane ka shpërthyer në flakë. Çdo ndihmë erdhi shumë vonë për dy të ngujuarit.

Një dëshmitar okular shkroi në Facebook: “Menjëherë më pas. ne kaluam me veturë. Ishte e tmerrshme!“ Siç raportojnë mediat lokale, zjarrfikësve iu desh të hapte rrënojat për të nxjerrë të vdekurit, transmeton portali Shtegu.

Sipas hulumtimit të gazetës „Blick“, personi i vdekur ishte Isa Q. (40) nga Villeneuve VD. Të shtunën në mbrëmje – vetëm disa orë para vdekjes së tij – DJ luajti në një klub në Kantonin e Valisit, më pas u nis për në Itali me Ferrari.

Agim Q. (41) i konfirmon gazetës „Blick“ se i vdekuri ishte vëllai i tij dhe se Ferrari i përkiste atij. I tronditur, ai thotë: “Është e vështirë ta shprehësh me fjalë këtë person të madh dhe pozitiv. Por nëse do të më duhej ta përshkruaj atë me një fjalë, do të thosha se ai ishte personi më i dashur që njoh”. Një shqetësim i madh për vdekjen e tij ka edhe në rrjetet sociale.

Vëllai Agim Q. nuk e di se si ndodhi aksidenti, kush ishte në timon dhe kush ishte viktima tjetër – një grua sipas raportimeve të mediave italiane. “Për momentin nuk kemi marrë shumë informacion nga policia. Vëllai im tjetër, i cili jeton në Itali, tani kujdeset për gjithçka”. Gjithçka që ai di është se një test i ADN-së tani është në pritje.

Sipas raportimeve të mediave italiane, identifikimi është i komplikuar pasi të vdekurit janë djegur keq. Ndërkohë, policia e Settimo Torinese ka kontaktuar disa të afërm dhe u ka kërkuar atyre që të ndihmojnë në identifikimin e të vdekurit përmes analizës së ADN-së.

Vetë vëllai sapo kishte mbërritur në Suedi me familjen e tij, por tani po udhëton për në Zvicër, siç i tha gazetës „Blick“ të hënën. “Ne duam të mbështesim gruan dhe fëmijët e tij. Ata janë në shtëpi në Zvicër”.

°emrat janë fiktivë