KULTURË

Vaj Vatani e mjer mileti

180 Lexime

03.12.2019

Vaj Vatani e mjer mileti
Në dor te kujt shqiperia mbeti ?
Ku eshte Besa e fjala e te Parit ?
Ku shkoj gjaku i Adem Jasharit

Kush po e shkaterron sot atdheun.?
Kush po shkel mbi Skender Beun..?
Kush me serbin po kerkon Bashkimin ?
Kush po shkel mbi ISË Boletinin ?

Kush po ja fal trojet djallit ?
Kush po shkel flamurin e Ismail Qemalit
Kush po e shkel Besen e Zotit
Kush e zhduki emrin e Ukshin Hotit

Si te erdhi kjo dit moj Shqipëri shkreta
Veç me hadhe po te shkon jeta
Po te them e shkret se u shkretove
Se Bijet mat mir te kanë dal Doret

Do burreca ne dor marr te kan
Me vjen turp me te thir Nane
Me ne lozin se e kan gjet menyren
Me djeres te popullit po e lajn fytyren

Kemi derdhur shumë gjak dhe lot
Sot kemi mbet si shtepi pa zot
Nje krajl hyn e tjetri del
Njeri na vret e tjetri na shkel

Fatkeqsisht u shkretu ky vend
Pak kan mbet Burra me u Permend
Edhe kta qe kan mbet kan vdek perzgjallit
Na turperuan djal pas djalit

Pak burra me mend e pak gra me nder
Ka ardhur kjo dit ku asgje ska vlerë
Ti kujton se e ki me te vertet vella
E po te del ma i zi se shkja

Ështe zemruar dhe ujte e Drinit
Ku Jane Burrat e Dukagjini
Ku Jane Burrat Malesisë
Per Bashkim me i pri Rinis

Shqipëria dhe Kosova e shkret
Jo pa zot them nuk kan mbet
Se un po ju them se ka Plot shqiptarë
Burra te Beses dhe Atdhetarë

Që per ket vend jan gadi me vdek
Mos me leju asken Flamurin me prek
Jemi te gjith bijet e Nenes shqiperi
Nga Presheva gjer ne Çameri

Qofsh Bekuar vendi im
Endrra jone esht veç BASHKIM
Ne çdo shkemb e ne çdo Gurë
Te valvitet veç ky Flamurë 🇦🇱🇦🇱
🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱
Shkruar nga Malsore Jam