Shtypi gjerman shkruan për futbollisten shqiptare Besarta Lecin

26 Lexime

Besarta Leci nga Gerlingeni i Gjermanisë nuk është afirmuar vetëm si portiere e VfB Stuttgart, por edhe si numër një në kombëtaren e Kosovës

Besarta Leci në jetën e saj jo vetëm që ka penguar golat e pësuar me kërcime të shumta në portë, por karriera e saj si futbolliste është shënuar edhe me disa kërcime në performancë. Vajza shqiptare nga Gerlingeni, e cila së fundmi mori një çmim në çmimet sportive të qytetit, sepse vëllai i saj i madh thjesht e mori për t’u shoqëruar me miqtë e tij, filloi të luante futboll. Besarta Leci, që të gjithë thjesht e quajnë Besa, iu bashkua një klubi për herë të parë në moshën 13-vjeçare: Meqenëse atëbotë familja jetonte ende në lagjen Esslingen, ajo veshi fanellën për TSV Köngen. “Edhe pse kam qenë gjithmonë relativisht e gjatë, fillimisht luaja rregullisht në fushë”, kujton 29-vjeçarja.

Ajo u bë portiere vetëm sepse numri një i rregullt u lëndua. Kjo u pasua nga pozicionet në TSV Wendlingen dhe TSV Weilheim, ku ajo bëri debutimin e saj me lojtarët aktivë në ligën rajonale në moshën 16-vjeçare. Në stacionin e saj të ardhshëm me SV Böblingen, dy klasa më lart, ajo ishte përsëri e kërkuar si sulmuese përpara se të kthehej në TSV Weilheim si portiere dhe prej andej në TV Jebenhausen në ligën shtetërore. Trajneri i saj atje, Roland Lang, e bindi që ta provonte në një nivel më të lartë. “Ishte e sigurtë se mund ta bëja”, kujton mirë Besarta Leci.

Në moshën 21-vjeçare ajo kaloi në VfL Sindelfingen në Bundesligën e dytë. „Fillimi ishte jashtëzakonisht rraskapitës, fillimisht më duhej të stërvitesha për një nivel bazë krejtësisht të ndryshëm të fitnesit“, kujton ajo për „Stuttgarter Zeitung“, transmeton portali Shtegu. Për tre vjet ajo luajti në divizionin e dytë më të lartë gjerman të femrave më parë, pas dy rënieve në Oberliga në vitin 2019, ajo u largua nga futbolli. Përveç pandemisë së bezdisshme të koronavirusit, shkak për këtë ishte edhe sëmundja e rëndë e babait të saj – kujdesi i të cilit ishte më i rëndësishëm për të sesa futbolli. Por kur skuadra e futbollit të femrave të sapothemeluar të VfB Stuttgart kishte nevojë për një zëvendësim me përvojë mes shtyllave verën e kaluar pas këputjes së ligamentit kryqëzues të numrit një të rregullt, Vanessa Diehl, ajo nuk duhej të mendohej dy herë. “VfB është një përvojë në të cilën doja patjetër të merrja pjesë”, thotë ajo.

Besarta Leci, e cila ka lindur nga prindër shqiptarë në Gjermani, ka pasur një tjetër përvojë befasuese gati dhjetë vjet më parë: kur ishte me pushime duke luajtur futboll me disa miq në një plazh në Shqipëri, mjeku i klubit shqiptar të volejbollit, i cili rastësisht qëlloi aty, atij i ra në sy. “Ai më pyeti nëse mund të më vinte në kontakt me ekipin shqiptar të futbollit për femra”, thotë Besarta, e cila mendoi se e gjithë kjo ishte një shaka e keqe. Në fakt, megjithatë, pasuan dy ftesa për kurse trajnimi nga shoqata shqiptare dhe madje edhe një ndeshje miqësore kundër Italisë.

Premiera e ndeshjes ndërkombëtare në shkurt 2018

Kur Federata e Futbollit të Kosovës u njoh nga organi qeverisës botëror FIFA në vitin 2016 dhe shkoi në kërkim të lojtarëve, Besarta Leci ishte në radar. Në shkurt 2018 ajo luajti ndeshjen e saj të parë ndërkombëtare – ajo hyri si zëvendësuese në humbjen 6-0 ndaj Francës. Kujtimi i saj më i bukur është fitorja 2-0 ndaj Turqisë në gusht 2019 në Prishtinë në kualifikueset e Kampionatit Evropian – ishte fitorja e parë konkurruese e shoqatës së re. “E gjithë familja ime ishte në stadium në atë kohë”, kujton mirë 29-vjeçarja, e cila tani ka 15 ndeshje ndërkombëtare në rezyme dhe zemra e së cilës rreh për Gjermaninë dhe Kosovën.

Lojtare e rregullt në portën e VfB Stuttgart

Besarta Leci mungoi në kualifikimet për Botërorin e Femrave në Australi dhe Zelandën e Re këtë vit me Kosovën. Fokusi i saj tani është edhe më shumë tek femrat e VfB-së, të cilat kryesojnë tabelën e Oberligës me një pikë gjatë pushimit dimëror. Në nëntë nga 13 ndeshjet e raundit të parë, gruaja me fanellën me numrin 28 ishte numri një në portë dhe pranoi vetëm pesë gola – katër në humbjen e vetme deri më tani (2:4) në vendin e tretë FC Freiburg-St. Gjergjit. Ajo nuk ndjen asnjë presion për t’u promovuar me VfB. “Nëse po, atëherë do të sillet nga jashtë. Por ne gjithmonë shikojmë nga ndeshja në ndeshje dhe duam të marrim maksimumin në fund”, sqaron 29-vjeçari. Gruaja nga Gerlingeni dëshiron të kontribuojë në suksesin e saj – kjo është ajo që do të thotë emri i saj i parë: Besarta do të thotë „premtim i artë“ në gjermanisht.