Sébastien Robin dyshohet se vrau dy persona në Zvicër, policia në këkrim të tij

41 Lexime

Që nga mëngjesi i së hënës, në Kantonin Valis të Zvicrës është duke u zhvilluar një operacion i madh policor. Sfondi ishin të shtëna me armë ndaj disa personave në Sion. Dy persona vdiqën. Autori është në arrati

Një nga skenat e krimit është një biznes lyerjeje dhe suvatimi në Sion. Siç shpjegoi një punonjës i kompanisë kur u pyet nga Blick, të shtënat u shkrepën brenda ndërtesës së kompanisë, transmeton portali Shtegu. Viktimat janë punonjës. Ai nuk dëshiron të thotë më shumë për momentin “për respekt për të gjithë të prekurit”.

Autori i dyshuar, Sébastien Robin, mund të drejtojë veturën e tij, thotë policia. Modeli është Peugeot 206 Cabriolet në ngjyrë gri metalike. Targë: VS 469-678.

Në kuadër të hetimeve në vazhdim, Prokuroria Publike e Valisit ka urdhëruar thirrjen për dëshmitarë. Policia është në kërkim të Sébastien Robin (36). Kushdo që mund të japë informacion për këtë njeri, kërkohet të kontaktojë Qendrën e Operacioneve Policore të Kantonit Valis. Policia kantonale thekson se ky person është i rrezikshëm dhe në asnjë rrethanë nuk duhet të përpiqeni ta arrestoni ose t’i afroheni.

Sipas një raporti të medias, një nga skenat e krimit ishte një biznes lyerjeje dhe suvatimi në lagjen Ronquoz. Një pronar i një garazhi veturash në vendin fqinj thotë për Blick se pa një prani të madhe policie kur mbërriti në mëngjes. „Mendova se ndoshta kishte ndodhur një aksident“. Ai nuk mund të vëzhgonte asgjë më të saktë. Rruga është ende e mbyllur.
Sipas policisë kantonale, „burime të gjera“ po përdoren në të gjithë kantonin. Sipas një njoftimi për media, ka pasur dy të vdekur dhe një të plagosur. Pak para orës 8 të mëngjesit, një person qëlloi disa herë drejt njerëzve në dy lokacione të ndryshme në qytet.
“Sipas gjetjeve fillestare, autori i njihte viktimat e tij”, thuhet në deklaratë. Siç raporton “Le Nouvelliste”, një nga skenat e krimit ishte një biznes lyerjeje dhe suvatimi në lagjen Ronquoz. Skena tjetër e krimit ishte në zonën e Potences, rreth dy kilometra më në perëndim.

Sulmuesi është në arrati. Prokuroria publike ka urdhëruar thirrjen për dëshmitarë: Policia është në kërkim të Sébastien Robin (36), fotografia e të cilit është publikuar edhe për qëllime kërkimi. Kushdo që mund të japë informacion për Robin, kërkohet të kontaktojë qendrën e operacioneve të policisë kantonale të Valais. Policia e kantonit thekson se burri është i rrezikshëm dhe në asnjë rrethanë nuk duhet të përpiqeni ta arrestoni vetë ose t’i afroheni.

Sipas policisë kantonale, menjëherë është ngritur një forcë e madhe policore. Kërkimi është në vazhdim. Prokuroria publike ka hapur një hetim për vrasje.