Pse e gjithë bota po i ndihmon Turqisë por jo edhe Sirisë ?!

38 Lexime

Bota po nxiton për ta ndihmuar Turqinë pas tërmetit të tmerrshëm. Situata është ndryshe në Siri. Edhe atje u dridh toka. Edhe atje, ekipet e shpëtimit janë në kërkim të dëshpëruar për të mbijetuarit. Por mungon ndihma e madhe nga vendet e tjera

Është një nga fatkeqësitë më të rënda në 100 vitet e fundit. Deri më tani, më shumë se 5 000 njerëz kanë vdekur nga rrënojat nga mega-tërmetet në Turqi dhe Siri. Më shumë se 20 000 njerëz janë lënduar. Pamjet e tërmetit të tmerrshëm po bëjnë xhiron e botës. Solidariteti për Turqinë është i madh. Shumë vende duan të ndihmojnë dhe tashmë janë përgjigjur.

Për shembull, Zvicra dërgoi 18 tonë material, 80 ndihmës dhe 14 qen shpëtimi dhe kërkimi. Sipas Komisionit Europian dhjetë vende të BE-së po dërgojnë gjithashtu ekipe shpëtimi, përkatësisht Bullgaria, Kroacia, Republika Çeke, Franca, Greqia, Holanda, Polonia, Rumania, Italia dhe Hungaria,transmeton portali Shtegu. Edhe Ukraina e shkatërruar nga lufta gjithashtu dëshiron të dërgojë mbështetje, siç shkruan Presidenti Volodymyr Zelensky (45) në Twitter.

Sipas transmetuesit shtetëror CCTV, Kina dëshiron të mbledhë një paketë ndihme me vlerë 5.6 milionë franga. Dhe Shtetet e Bashkuara po ofrojnë dy ekipe shpëtimi prej 79 trupash, sipas Presidentit Joe Biden (80).

Shumë ndihmë për Turqinë. Por çfarë ndodh me Sirinë? Sipas Ministrisë kombëtare të Shëndetësisë dhe organizatës së shpëtimit Weisshelme, më shumë se 1 600 njerëz kanë vdekur në vend që nga mëngjesi i së martës. Më shumë se 3500 u plagosën. Sipas Helmetave të Bardha, më shumë se 210 ndërtesa janë shembur plotësisht dhe 441 janë shkatërruar pjesërisht.

Në fund të fundit, Irani dhe Izraeli po e ndihmojnë vendin – si dhe Turqia, madje edhe Vladimir Putin (70) është zotuar për mbështetjen e tij. Por Siria mund të ëndërrojë vetëm për mbështetjen e gjerë që fqinjët e saj turq marrin ndryshe.

Kjo është e nevojshme urgjentisht. Ekipet e shpëtimit thonë se ka ende njerëz nën rrënoja në Siri. Koha për t’i rikuperuar ato po mbaron, tha shefi i Weisshelme Raed al-Saleh për agjencinë e lajmeve Reuters të hënën. Për shkak të mungesës së pajisjeve, kërkimet ishin shumë të ngadalta. Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, edhe mjekët janë të mbingarkuar dhe nuk mund të shpëtojnë jetën e të gjithë të plagosurve.

Përveç kësaj, tërmetet prekën kryesisht njerëzit që tashmë jetojnë në kushte katastrofike. Shumë refugjatë që jetonin në banesa të rrënuara përpara katastrofës duhej të kalonin natën jashtë në dëborë dhe temperatura të ulta, tha një zëdhënëse e agjencisë së OKB-së për refugjatët UNHCR për Agjencinë Gjermane të Shtypit të martën në mëngjes. „Me pasgoditjet dhe lëkundjet e shumta, njerëzit kishin frikë të qëndronin në shtëpitë e tyre“.
Përveç kësaj, disa nga zonat e prekura janë të largëta dhe të vështira për t’u arritur. Ndër të tjera, nuk ka mjaft strehimore emergjente, batanije dhe rroba të ngrohta për të prekurit nga tërmeti.

Rreth 6.8 milionë të ashtuquajtur persona të zhvendosur brenda vendit jetojnë në Siri. Kjo është për shkak të luftës së vazhdueshme – lufta civile është ndezur në Siri që nga viti 2011. Forcat e armatosura siriane nën komandën e presidentit Bashar al-Assad (57) kundërshtohen nga grupet e armatosura të opozitës. Milicia terroriste Shteti Islamik, ose shkurt IS, ka përdorur gjithashtu trazirat e luftës për ngritjen e saj.

Ndoshta për shkak të kësaj situate të tensionuar, shumë shtete ngurrojnë të kenë kontakte të drejtpërdrejta me sirianët – tragjikisht edhe kur bëhet fjalë për ndihmën për tërmetet. Dërgimi i ndihmës thjesht mund të bëhet shumë i rrezikshëm.