all

Pejë: Rryma mbytë hoxhën në xhami

43 Lexime

12.04.2019

Rryma ka lënë të vdekur imamin nga Peja, Ramë Blakaj.

Siç ka njoftuar policia ngjarja ka ndodhur dje pas një incidenti në xhaminë e fshatit Novosellë të Pejës.

“Më datën 11.04.2019 është informuar Policia për një rast në Novosellë në Pejë nga dëshmitarët e ngjarjes. Patrulla ka arritur në vend dhe ka vërejtur viktimën në dysheme. Në vendngjarje ka arritur emergjenca me ekipin. Hetimet për këtë rast kanë filluar, ndërsa me urdhër të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në obduksion”, ka bërë të ditur zëdhënësi i Policisë për rajonin e Pejës, Driton Rugova.
Mirëpo, lajmin për vdekjen e imamit e kanë publikuar edhe në rrjete sociale.

“Njoftojmë të gjithë shokët e dashamirët, se imami Ramë Blakaj, ka ndërruar jetë në moshën 39 vjeçare, pas një aksidenti. E dhimbshme dhe e rëndë për familjen që humbi edhe një djalë, dy muaj pas vdekjes së vëllaut Argzonit (40)”, thuhet në njoftimin e shpërndarë nga farefisi i Blakajt.

Imami me prejardhje është nga fshati Vrellë e Istogut, ndërsa detyrën e tij e kishte ushtruar në xhaminë e fshatit Novosellë.

Kujtojmë, se është bërë e ditur se para dy muajsh, Ramë Blakajt i kishte vdekur edhe vëllai i tij 40 vjeçar.