Një sulmues me thikë plagos në Zvicër gjashtë persona, i dyshuari arrestohet

68 Lexime

Në Zofingen AG, një burrë sulmoi rastësisht disa kalimtarë. Gjashtë persona u plagosën, disa seriozisht, thonë nga Policia Kantonale e Aargaut. Një person i dyshuar është arrestuar

Të mërkurën, një burrë në Zofingen sulmoi pa zgjedhje disa kalimtarë dhe plagosi të paktën gjashtë persona. Policia Kantonale e Aargaut ka arrestuar një person të dyshuar. Siç tha një zëdhënës i policisë për „20 Minuten“ të mërkurën në mbrëmje, aktualisht nuk mund të jepet asnjë informacion i mëtejshëm për identitetin e autorit me ngjyrë të zezë. Arsyeja: Ai nuk kishte dokumente identifikimi. Është e qartë vetëm për shkak të moshës së tij që ai nuk është nxënës.

Siç shkroi Policia Kantonale e Aargaut në një njoftim për media, raporti i parë u mor në orën 16:00 se një burrë i vetëm në Zofingen po sulmonte rastësisht kalimtarët dhe i plagoste. Më pas ai iku në drejtim të Strengelbachut. Gjatë rrugës ai sulmoi sërish persona të papërfshirë.

Policia është kundërpërgjigjur me një kontigjent të madh dhe është vendosur edhe një helikopter shpëtimi. Më pas autori u pa duke u tërhequr në një ndërtesë. Sipas një njoftimi për shtyp, të gjitha viktimat kanë pasur prerje. Ata u kujdesën menjëherë nga ambulanca dhe u dërguan në spital.

Zëdhënësi i policisë, Bernhard Graser nuk ishte në gjendje të jepte asnjë informacion për „20 Minuten“ se me çfarë ishte armatosur burri, as për faktin se sulmet u tha se kishin ndodhur në zonën e një shkolle. “Është e qartë se disa nga njerëzit janë plagosur rëndë”, tha Graser.

Më pas policia ka arritur ta vërë nën kontroll burrin dhe e ka kontaktuar nëpërmjet specialistëve, transmeton portali Shtegu. Pas pak më shumë se dy orësh ai u arrestua nga shërbimet e urgjencës. Autori ka mbetur i plagosur dhe aktualisht po kujdeset nga autoambulanca.

Skena e krimit në zonën e stacionit të trenit Zofingen – Güterstrasse – Strengelbachstrasse është e mbyllur në qendër të fshatit Strengelbach. Policia rekomandon që të shmangni sa më shumë këtë zonë.