Ndeshje vëllazërore: Kosova të fitojë, por të mos humbë Zvicra

29 Lexime

Kur të shtunën në mbrëmje në orën 20:45 ndeshja të fillojë ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës, të gjitha ulëset në stadium do të jenë të zëna. Tani tifozët po përpiqen të blejnë bileta në tregun e zi

Ai luan për kampionët e Italisë Napoli, ka një vlerë tregu prej 25 milionë – dhe një sasi të madhe respekti për Kombëtaren e Zvicrës: Kapiteni i Kosovës Amir Rrahmani (29) e përshkruan kundërshtarin e sotëm si një „skuadër shumë të fortë që do të na tregojë se sa të mirë jemi. janë“. Megjithatë, nuk ka asgjë të veçantë fakti që për kombëtaren luajnë Xhaka, Shaqiri dhe Bislimi, tre lojtarë me rrënjë nga Kosova: “Kështu ka qenë edhe në të kaluarën dhe do të jetë kështu edhe në të ardhmen. Zvicra është e njohur për faktin se ka në skuadër lojtarë me rrënjë nga vende të tjera. Kjo është krejtësisht normale”.

Pas fillimit të dobët të kualifikimit për Kampionatin Euopian (tre pikë nga katër ndeshje, vendi i patafundit), në Kosovë ka pasur një ndryshim trajneri gjatë verës: në vend të legjendës së Francës Alain Giresse, tani ka ardhur slloveni Primozh Gliha (55). Dhe ende nuk i ka hequr shpresat për kualifikimin në Europian: “Duhet të gjejmë zgjidhje në vend që të qajmë për të shkuarën. Kemi lojtarë të mirë që mund të përballojnë presionin”.

Biletat Kosova kundër Zvicrës u shit brenda dhjetë minutave. Por kërkesa është ende e madhe. Vendasit thonë se tregu i zi po lulëzon. Biletat tani kushtojnë deri në 500 euro, shkruan „Blick“, transmeton portali Shtegu.com. Biletat kushtojnë fillimisht 10 euro – një në zonën VIP kushton 80 euro. Paga mesatare mujore në Kosovë është rreth 300 euro.
Blick takohet me kampionin e botës në boks, Robin Krasniqi (36) para hotelit Sëiss Diamond. Gjermano-kosovari mezi e pret duelin: „Do të jetë shumë i veçantë, lojtarët e dy skuadrave janë miq me njëri-tjetrin. Humori do të jetë jashtëzakonisht i mirë dhe i mrekullueshëm“.

Ndërsa Adrian Qetaj (23) dëshiron që Kosova të fitojë, por të mos humbasë Zvicra.