Mbretëresha e tortave me shqiponjë dykrenare ia uron Zvicrës 1 Gushtin (VIDEO)

111 Lexime

Pas një kohe të turbullt në të cilën Mirdita Thaqi (39) humbi pothuajse gjithçka, si në aspektin privat ashtu edhe në atë profesional, ajo luftoi përsëri dhe u ngrit në majë. Armët e saj: ëmbëlsira dhe sende të tjera të mira

Mirdita «Miri» Thaqi (39) lëviz ritmikisht nën tingujt e këngëve shqiptare, duke regjistruar veten. Zvicerano-shqitarja e gjatë 163 cm prezanton me krenari ëmbëlsirat e saja të shtëpisë – përfshirë edhe shije të tjera – në Instagram ajo ka mbi 130 000 ndjekës të saj. „Asnjëherë nuk kam menduar që kaq shumë persona do të interesohen për punën time“, thotë Miri. Një vështrim i ndjekësve të tyre tregon se shumica janë shqiptarë nga Zvicra. «Unë jam mbretëresha e tortave me shqiponjë dykrenare. Sigurisht se nuk pjek vetëm për shqiptarët».

Tortën e saj më të çuditshme prej saj e porositi një zviceran: «Ai donte që t`ia pikturoja në tortë prapanicën e të dashurës së tij. Ajo nuk ishte shumë e kënaqur, megjithatë e kafshoi një copë të saj“. Më me dëshirë, ajo preferon të pjekë ëmbëlsira me një prejardhje emocionale, siç është një rast kur përmes tzortës t`i tregojë një personi se do të bëhej për herë të parë baba pas shumë vite. «Ai qau, edhe unë qava. Kjo vazhdoi për disa minuta».
Miri shfaqet e fortë, e pavarur dhe e lumtur, ndërsa ajo kujton për një tryezë prezantimesh në ekspozitën e kompanisë së saj „Miri from mybaguette“ dhe e pi kafen e saj. Por nuk ishte gjithmonë kështu: «Ishte një rrugë të gjatë deri këtu. Për 19 vite me radhë kisha hequr dorë nga vetvetja». Ajo flet për martesën me ish-burrin e saj. «Unë isha kozmopolite, doja më shumë dhe u lirova pak më tepër. Por ai gjithmonë donte që unë të tërhiqesha».
Ajo bën një pushim të shkurtër. Sytë i mbushen me lot. „E vetmja gjë e shkëlqyer nga ajo kohë është djali im (16)“. Më të këqijat ishin fyerjet: „Si një grua unë nuk vleja asgjë në sytë e tij“. Pastaj erdhi dita që ndryshoi gjithçka, filloi procesi i ndarjes.

Ajo e gjeti shpejt apartamentin e saj. «Kur ​​u futa brenda, mund ta shtroja vetëm një qilim. E shtrova në mes të dhomës së ndenjes, u ula atje, qesha dhe qava, ndjeva trishtim dhe lumturi në të njëjtën kohë. Hidhërim sepse kisha humbur kaq shumë vite dhe lumturi sepse më në fund isha e lirë dhe mund të isha vetë».

Kjo ndodhi në vitin 2018 – ndoshta gjëja më e vështirë në jetën e saj deri më tani. „Ish shefi im pësoi një sulm në zemër në atë kohë dhe pas shumë vitesh ne duhej të mbyllnim biznesin tonë `baguette`“. Në vend që të hiqte dorë, Miri filloi të piqte ëmbëlsira në shtëpi, informon Shtegu.com. Në fund të fundit, ajo katapultoi një tortë shumë specifike nga askund në Back Olympus: „Me të vërtetë doja të piqja një tortë për përvjetorin e pavarësisë dhjetëvjeçare të Kosovës“. Ajo tundi lugën vonë në mbrëmje. Pak para se të shkonte në shtrat, ajo vendosi fotografi të tortës në Instagram. «Kur ​​shikova celularin në mëngjes, nuk mund t’u besoja syve. Mijëra e ndanë tortën time në mediat sociale, përfshirë Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin».

Ndërkohë, Miri njihet si mbretëreshë e tortave. Sidoqoftë, suksesi i saj nuk e ndau, pasi disa persona – veçanërisht shqiptarë – e kanë akuzuar atë: „Unë punoj ditë e natë për suksesin tim dhe kam qëndruar me këmbë në tokë“. Qëllimi i saj tjetër: Të nxjerrë librin e saj për gatim. Dhe në aspektin privat? «Do të më pëlqente të kisha atë ndjesi të veçantë ndjesi shpimi në barkun tim dhe dikë pranë. Por nuk mendoj se ka dashuri për mua. Ose mbase kam shumë torta nëpër kokë“, thotë Miri dhe qesh me gjithë zemër.

Për hir të Festës shtetërore zvicerane, 1 Gushtit, Miri ka përgatitur një tortë të 1 Gushtit duke vallëzuar përmes «Es Burebübli».

https://www.instagram.com/p/CDYikz6FESI/?utm_source=ig_embed