Kontrabanda shqiptare e zbuluar në Hollandë: 1650 kilogramë kokainë dhe heroinë

106 Lexime

12.10.2019

Nga: Jan Søgaard

E dorëzuar nga Hollanda për kontrabandë 60 kilogramë droge

Burgosje e re në Oper Operacionin Goldfinger ’ku bandat e drogës akuzohen për kontrabandë dhe shitje gjithsej 1650 kilogramë kokainë dhe heroinë

Të paktën 55 herë, 15 kilogramë kokainë dhe heroinë u drejtuan në Danimarkë në tre makina suedeze të pajisura me dhoma sekrete.

Një burrë shqiptar është ekstraduar nga Hollanda dhe tani është në paraburgim nga gjykatësi në Kopenhagë për kontrabandë 60 kilogramë kokainë ose heroinë nga Holanda ose Belgjika në Danimarkë.

Kjo konfirmon prokurorin Anders Andreasen nga Hetimi Special.

Sipas aktakuzës, katër vjeçari, i cili pranoi fajësinë, i dorëzoi 15 kilogramë kokainë një 46-vjeçari shqiptar, i cili po mbahet në arrest si një nga shefat e çështjes së anestezisë „Operacioni Goldfinger ’.

Bëhet fjalë për kontrabandë dhe shitje të një sasie të madhe droge të fortë, 1650 kilogramë kokainë dhe heroinë.

Njëzet e katër janë tani në paraburgim për rastin, ku shumica e aktorëve janë me origjinë shqiptare.

Disa janë njerëz banorë të biznesit në industri të ndryshme.

Makina suedeze me zgavra të fshehta

Policia po synon bandën e drogës për kontrabandë të drogave të forta në tre makina të regjistruara në Suedi, të zbukuruara me hapsira sekrete.

Dy nga tre makinat suedeze, një Kia Rio dhe një Citroén S, ishin në pronësi të 46-vjeçarit shqiptar, jetonte në Helsingborg.

Të paktën 55 herë makinat drejtuan në Danimarkë me 15 kilogramë kokainë dhe heroinë dhe 825 kilogramët e substancave të përqendruara u përzien me fillerin 1: 1. 1650 kilogramët e drogës më pas iu dorëzuan blerësve të panjohur në Danimarkë dhe Suedi.

Kontrabanda ndodhi në periudhën Mars 2018 deri në 26 Qershor të këtij viti, kur policia sulmoi dhe arrestoi 31 persona në një fushatë të madhe në të cilën u kontrolluan 40 lokale në Zelandë.

Europol koordinoi aksionin, me policinë që goditën njëkohësisht në Danimarkë, Suedi, Hollandë, Belgjikë, Slloveni, Shqipëri dhe Gjermani.

Policia daneze gjeti rreth 20 kilogramë drogë, armë zjarri dhe më shumë se tre milion koronë.

19 persona u nxorën në gjykatë dhe u burgosën, një në mungesë. Disa burgje u zhvilluan gjithashtu në Suedi, Hollandë dhe Gjermani, ndër të tjera me qëllim ekstradimin në Danimarkë.

Drejtuesi i dyshuar i organizatës narkotike, një 51-vjeçar shqiptar u arrestua nga policia në qytetin shqiptar të Shkodrës.

Pengemænd

Individët kanë pasur role të ndryshme në ligën e drogës, thotë policia.

Ndër të tjera, një grup prej pesë deri në gjashtë persona, sipas akuzës, kanë qenë „burra të parave“, të cilët kanë konvertuar ose transferuar para në lidhje me blerjen dhe shitjen e drogës për të fshehur ose maskuar origjinën e parave.

Më 17 gusht, një burrë 65 vjeç u ekstradua nga Suedia dhe u burgos, me akuzën se kishte trajtuar shumat e mëdha të parave të organizatës kriminale.

Hetimi i gjerë po vazhdon ende me dyer të mbyllura./ekstrabladet