HISTORIKE: Leverkuseni dhe Xhaka kampionë të pamposhtur

116 Lexime

Ata janë të pamposhturit! Kampionët gjermanë të sezonit 2023/2024, Bayer 04 Leverkusen, fituan 2-1 kundër Augsburgut në ndeshjen e fundit të Bundesligës të sezonit. Dhe për këtë arsye mbetet i pamposhtur në ndeshjen e 34-të dhe të fundit të sezonit. Në përgjithësi, skuadra e trajnerit Xabi Alonso (42) nuk ka humbur në 51 (!) ndeshje konkurruese

Përpara Bayer 04, asnjë ekip në Bundesligë nuk kishte arritur kurrë një sezon pa një humbje të vetme. As FC Bayerni i madh nuk arriti ta bëjë këtë.
Alonso kishte thënë një ditë para ndeshjes: “Mund të jetë historike të mbetesh i pamposhtur. Mendoj se nesër do të jetë finalja jonë e parë”.
Dhe kështu skuadra e tij u soll që në fillim. Leverkuseni feston një festë të madhe kampionati ndaj Augsburgut.

Tifozët krijojnë zhurmë nga minuta e parë, duke brohoritur „kampionët gjermanë të futbollit SVB“ pothuajse pa ndalur që në fillim. Edhe para fillimit, ata i kishin kërkuar Jonathan Tah (28), i cili luajti ndeshjen e tij të 350-të për klubin javën e kaluar, të qëndronte. Tifozët shfaqën një pankartë dhe festuan Tahun me thirrjet: „Nga i sapoardhur në lider në 350 ndeshje – bëhu legjendë, Jona!“ Mbrojtësi i DFB-së i skadon kontrata në vitin 2025 dhe për të, ndër të tjera, interesohet edhe Bayern. Leverkusen definitivisht dëshiron të zgjasë.

Pas orës 19:04 minuta (Bayer u themelua në 1904) gjërat bëhen veçanërisht emocionuese në BayArena: Leverkusen kujton të gjithë tifozët që nuk mund të përjetojnë më kampionatin e parë në historinë e klubit nën moton „Në zemrën tënde ti feston me ne!“ Papritur i gjithë stadiumi është plotësisht i heshtur. Pas saktësisht një minutë heshtje, sërish në stadium dëgjohen duartrokitje dhe këndim të zhurmshëm.

Një goditje e bllokuar e Tah bie në këmbët e Andrich, i cili bën rezultatin 2-0 me një takë të shquar nga afërsia (27). Dy kombëtaret e nominuara për Kampionatin Evropian tregojnë paraqitje të forta.

Kömür zvogëloi epërsinë e Augsburgut në 1:2 në pjesën e dytë në debutimin e tij me njëmbëdhjetëshen e parë me një gjuajtje të bukur (62′).

Portieri i Leverkusenit, Hradecky bën një pritje të jashtëzakonshme kundër Pep Biel (80), duke penguar golin e barazimit.

Bayer sjell fitoren mbi skenë. Pas fishkëllimës së fundit, tifozët euforikë thërrasin: “Kampionët e pamposhtur, SVB”.

Rekordi i pabesueshëm i Leverkusenit: 90 pikë, 28 fitore, gjashtë barazime, zero humbje. Klubi mund të festojë një sezon historik gjerësisht, informon portali Shtegu. Por një gjë është gjithashtu e qartë: Augsburg ishte vetëm fillimi i javës vërtet të madhe të fundit. Të mërkurën (22 maj) Bayer do të përballet me Atalanta Bergamo në finalen e Euroligës në Dublin, dhe të shtunën (25 maj) do të zhvillohet finalja e Kupës DFB kundër Kaiserslautern në Berlin.

Më pas Leverkusen mund të kurorëzojë një sezon tashmë të pabesueshëm me trefishin e kampionatit, kupës dhe Euroligës. Dhe kështu përfundimisht plotësoni çmendurinë e Alonso.