Gjendet i vdekur kosovari 83-vjeçar i zhdukur në Zvicër

61 Lexime

Një 83-vjeçar të dielën u raportua i zhdukur në Thun të Zvicrës. Pas kësaj filluan masat e gjera të kërkimit. Të martën pasdite burri në Fahrni b. Thun u gjet i pajetë. Sipas hetimeve fillestare, burri ra në një terren të ashpër pranë Luegmösligabe

Të dielën, më 27 gusht 2023, pak para orës 17:35, Policia Kantonale e Bernës ka marrë një njoftim se një i moshuar është zhdukur në Thun. Sipas informacioneve, 83-vjeçari është parë për herë të fundit rreth orës 13:00 në zonën e një fushe futbolli në Burgerstrasse në Thun dhe nuk është gjetur megjithë kërkimin intensiv nga të afërmit, transmeton portali Shtegu. Si rezultat, një operacion kërkimi është iniciuar nga forcat e Policisë Kantonale të Bernës.

Të martën pasdite, 29 gusht 2023, specialistët malorë nga Policia Kantonale e Bernës gjetën më në fund një person të pajetë në Luegwald poshtë një shkëmbi. Mund të supozohet se burri ka rënë në terren pa shtigje dhe ka pësuar lëndime vdekjeprurëse. Viktima është një shtetas kosovar 83-vjeçar nga kantoni i Bernës.

U mobilizua një helikopter Rega dhe shërbime të ndryshme nga Policia e Kantonit të Bernës – duke përfshirë specialistë mali dhe qenë nuhatës për zbulimin e personave dhe dronë. Hetimet për zbardhjen e aksidentit kanë nisur nën drejtimin e prokurorit publik rajonal Oberland.