Drejtësi: Zihen për fëmijë, vritet shqiptari

63 Lexime

06:57:39                   2016-08-17

 

 

 

 

Zënka midis dy të rinjve, gjatë vitit të kaluar, ka përfunduar me vdekjen e një shqiptari 52-vjeçar. Vrasësi ka dalë të martën para trupit gjykues dhe do të duhet të vuajë dënim prej nëntë vitesh.

 

 

 

Mbrëmjen e së dielës më 23 mars të vitit të kaluar, në oborrin e shkollës në Wies in Heiden të Zvicrës, ishte shkaktuar një zënkë midisi dy prindërve nga Kosova, e cila ka përfunduar me pasoja fatale. Njëri nga fëmijët gjatë zënlës e kisht6e thyer hundën, ndërsa njëri nga prindërit e kishte nxjerrë një thikë dhe e kishte goditur tjetrin në gjoks, duke i shkaktuar plagë vdekjeprurëse.

 

 

 

 

Me këtë rast, prokurori shtetëror ka kërkuar dhjetë vite burg, për shkak të veprës penale „vrasje me paramendim“, shkruan „20 Minuten“, njofton „Shtegu.com“.

 

 

 

Por, Gjykata e ka dënuar vrasësin me nëntë vite burg, ndërsa familjes së viktimës duhet t`i paguajë dëmshpërblim në një vlerë prej 80.000 frangave zvicerane, si dhe shpenzimet gjyqësore.