Boksieri Leondrit Gashi nga Begraca nesër bokson për titullin kampion i Gjermanisë

228 Lexime

Leondrit Gashi dhe Maximilian Schnell nga klubi i boksit Niederkassel do të luftojnë për kampionatin gjerman të boksit më 29 prill 2023. Ata janë të përgatitur mirë dhe të dy duan të fitojnë titullin

Për një kohë të gjatë është njoftuar , tani në fakt ka ardhur koha. Dy boksierët profesionistë Leondrit Gashi (18) nga Begraca dhe Maximilian Schnell (19), që të dy nga klubi i boksit Niederkassel do të luftojnë për Kampionatin Ndërkombëtar të Gjermanisë në peshën e tyre përkatëse më 29 prill 2023 në Stadthalle Weissenturm, Neuwied. Një kampion gjerman i profesionistëve nga Niederkassel do të ishte një sensacion, dy kampionë gjermanë në një ditë në të njëjtin event do të ishin të pabesueshme.

Leondrit Gashi

Për këtë Leondriti duhet të mposhtë kundërshtarin e tij Alexandru Crasnitschii, 29 vjeçar, rumun nga ëorms. Rekordi profesional i Leondritit aktualisht është shtatë fitore nga shtatë ndeshje, kështu që ai po shkon në luftë si favorit, gjë që nuk e lehtëson detyrën. Crasnitschii njoftoi se do ta merrte titullin për në ëorms. Po që se Leondriti do të jetë i suksesshëm, këtë vit do të ketë një luftë për Kampionatin Europian.

 

Maximilian Schnell

Maximilian Schnell do të takohet me Christian Dulz, me të cilin ka luftuar tashmë një vit e gjysmë më parë dhe e ka fituar me vështirësi këtë përballje në pikë. Në moshën 34-vjeçare, Dulz sjell me vete përvojën nga 40 luftime profesionale dhe disa luftime për titull. Ai njoftoi se do të hakmerrej për humbjen.

Përgatitja

Të dy boksierët janë duke u përgatitur për një meç që nga fillimi i marsit, informon portali Shtegu. “Kjo është përgatitja e parë, të cilës i afrohem relativisht i relaksuar dhe në të cilën ua transferoj këtë qetësi të dy djemve. Trajnimi shkon si orë; të dy janë të fokusuar në një qëllim: kampion gjerman. Deri më tani, të dy janë pa lëndime, ushqehen shëndetshëm, heqin dorë nga koha e lirë dhe, pavarësisht stërvitjes së vështirë, argëtohen shumë me të. Kjo eshte e rëndesishme. Presioni çon në ngërçe. Ngërçet çojnë në një rënie të performancës. Do të kthehemi me rripat. Asgjë tjetër nuk do të vinte në mendje”, thotë trajneri Stefan Krengel nga klubi i boksit Niederkassel.

120 persona nga Niederkassel do të jenë të pranishëm në sallë. Nëse dëshironi të ndiqni edhe luftimet live në vend, mund të porosisni bileta në: 017641008614.