Avioni i WizzAir prej Dortmundit për në Ohër ulet me urgjencë në Venecia

126 Lexime

Fluturimi i Wizz Air ë67778 u ngrit nga Dortmundi mëngjesin e së enjtes drejt Maqedonisë së Veriut. Por më pas skena dramatike luheshin mbi re

Një incident ka ndodhur të enjten në një fluturim të Wizz Air nga Dortmundi për në Ohër (Maqedonia e Veriut). Avioni duhej të devijohej gjatë rrugës për në Venecia për shkak të një urgjence mjekësore që i ndodhi një pasagjeri në bord. Kjo u bë e ditur nga një zëdhënës i aeroportit Marco Polo në Venecia i pyetur nga „24RHEIN“.

“Mund të konfirmojmë se një pasagjer u sëmur gjatë fluturimit. Avioni duhej të bënte një ulje urgjente në aeroportin e Venecias për të lejuar që pasagjeri të merrte kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Nëse pasagjeri ishte burrë apo grua dhe detaje të tjera rreth sëmundjes nuk janë përmendur ende. Gjendja aktuale shëndetësore e personit në fjalë është gjithashtu e paqartë. Ai aktualisht ndodhet në spital, raporton zëdhënësi i aeroportit. Numri i fluturimit: W67778, ndërsa fluturakja e Wizz Air është një Airbus A320-232.

Aeroplani me numrin e fluturimit W67778 ishte „ngritur siç ishte planifikuar“ në orën 9:55 të mëngjesit të së enjtes në aeroportin e Dortmundit, siç konfirmoi zëdhënësja e aeroportit Simone Bödecker për „24RHEIN“, transmeton portali Shtegu. Faqja e internetit Flightradar24 tregoi se Airbus u devijua rreth orës 11:30 të mëngjesit pranë kufirit kroato-boshnjak dhe fluturoi për në Venecia.

Arsyet fillimisht ishin të paqarta. Pas kësaj, avioni u ul në Venecia. Në orën 13:15, avioni i ëizz Air ka mundur të vazhdonte fluturimin për në destinacionin e planifikuar në Ohër.