Robin Krasniqi i rikthehet ringut me trajner të ri

51 Lexime

Ky boksier shqiptar ka një qëllim të qartë në mendje. Robin Krasniqi (35) dëshiron të rikthehet në skenën e madhe të boksit. Profesionisti me bazë në Augsburg ka zhvilluar shumë ndeshje të boksit në karrierën e tij. Ai festoi 51 fitore me 7 humbje. Ai ishte kampion i përkohshëm i peshave të rënda në ëBA dhe IBO. Së fundmi, megjithatë, ai humbi nga Dominik Bösel i Magdeburgut në tetor 2021, gjë që ishte shumë e diskutueshme. Shumica e ekspertëve e vlerësuan Krasniqin si fitues

Por vullneti i jashtëzakonshëm e dallon profesionistin e boksit i cili ka lindur në Kosovë. „Do të doja të trokas përsëri në derë“. Kjo nuk do të thotë asgjë tjetër veçse të bëj një përpjekje tjetër për fronin e Kupës së Botës. Dhe kjo është arsyeja pse Krasniqi gjithashtu ka ndryshuar diçka në procesin stërvitor, shkruan „Bild“, transmeton portali Shtegu. Ai u nda me trajnerin Magomet Schaburow dhe tani e solli askënd tjetër përveç ish-kampionit botëror Jürgen Brähmer (44) si trajner në palestrën e tij jashtë Augsburgut.
Krasniqi: “Kemi dy ditë që po stërvitemi në palestrën time RK Gym. Jam i lumtur që kam Jürgen si trajner. Një njeri që ka përjetuar shumë në ring, ka qenë kampion bote për një kohë të gjatë, ka një përvojë të madhe dhe ka bërë shumë për boksin. Doja të vendosja stimuj të rinj”.

Jürgen Brähmer, i cili ndodhet në Augsburg gjatë ditëve të javës: “Robini më kishte kontaktuar shumë kohë më parë, por nuk munda për arsye biznesi. Por në tre javët e fundit para ndeshjes së tij në Mynih, unë e mbështes atë. Mendoj se ka shumë potencial. Robini është jashtëzakonisht i zellshëm në stërvitje. Tani duhet të punojmë në pikat më të mira”.

Meqë ra fjala, në vitin 2015 të dy u përballën në ring. Në atë kohë, Jürgen Brähmer fitoi luftën nga T.K.O. Tani ata luftojnë së bashku për sukses.
Më 25 shkurt, Robin Krasniqi do të dalë në ring në Audi Dome të Mynihut kundër Timur Nikarkhoev, i cili ka lindur në Rusi dhe jeton në Belgjikë. Dyshja Krasniqi/Brähmer dëshiron ta festojë suksesin e parë të përbashkët atje.