LAJM I FUNDIT: Të shtëna armësh në Kumanovë

71 Lexime

Në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës, në rajonin e Kumanovës ka filluar një përleshje e armatosur në mes të forcave të armatosura maqedonase dhe një grupi tjetër të paidentifikuar deri më tani, njoftojnë mediet në Maqedoni. Flitet se situata është tensionuar, ndërsa ka lëvizje edhe të helikopterëve. Deri më tani nuk ka njoftim zyrtar lidhur me atë se çka është duke ndodhur në Kumanovë. Banorët janë tejet të shqetësuar dhe ata shprehin habi se si është e mundur të zhvillohet ky aksion i armatosur në një mjedsi urban, pa paralajmërim nga institucioenbt e shtetit që popullata të ketë kujdes në lëvizjet e tyre. Në një mesazh në rrjetin social Facebook, drejtori i gazetës „Lajm“, Fejzi Hajdari u bën thirrje qytetarëve që ta ruajnë gjakftohtësinë dhe të jenë të kujdesshëm në provokimet eventuale. Ja edhe mesazhi i tij:
APEL KUMANOVAREVE!
Te dashur bashkeqytetare, per shkak se ne oret e pare te Mengjesit po degjohen te shtena nga arme zjarri ne Kumanove, (per ate qe gazeta LAJM, tani disa dite me radhe ka shkruajtur), ju kisha lutur te jeni te kujdesshem ne levizjet tuaja respektivisht te mos dilni nga shtepite tuaja pa nevoje. Ju lutem sinqerisht, kesaj radhe te me degjoni, qe te mos behemi pre ose viktime i njerezve te papergjegjshem, te cilet duan te realizojne qellimet e tyre te erreta.
Me konsiderate Fejziu