Kodra e madhe që po rrezikon zhdukjen e një komune në Zvicër

34 Lexime

Në Brienz GR të Zvicrës, njerëzit duhet të përgatiten për një evakuim. Në rast urgjence, banorja Ruth Tarnutzer nuk di ku të shkojë. Hapësira e jetesës në kanton është e pakët dhe ajo nuk ka para për një vend të dytë për të jetuar

Ku duhet të shkojë ajo? Te miqtë? Definitivisht jo në ndonjë objekt të mbrojtjes civile. Për sa kohë? Një javë do të ishte mirë, dy po ashtu. Po sikur të jetë gjashtë muaj?

Këto janë pyetjet që Ruth Taruser (59) që nga mbrëmja e së enjtes, i është dashur t’i bëjë vetvetes. Ajo është një nga 80 banorët e Brienzit që duhet të presin që të evakuohen në të ardhmen e afërt.

Kodra po vjen. Ka disa javë që gjëmon në fshatin e Graubündenit, shumë më fort se kurrë. Që nga Pashkët, rruga kantonale është mbyllur dhe në fshat mund të shkosh vetëm nëpërmjet një rruge të ngushtë ndihmëse. Në një ngjitje të së enjtes pasdite, kodra lëshon rrugën si me porosi. Së pari një kërcitje, pastaj bubullima ndërsa një gur shpërthen dhe rrokulliset poshtë kodrës si një rrotë vagoni. “Kthehu, mbrapa!” u thotë gazetarëve të pranishëm Christian Gartmann, zëdhënës i medias për komunën e Albulës, së cilës i përket Brienz. Një pemë ndalon copën. Kryebashkiaku Daniel Albertin është gjithashtu i shqetësuar.

Vetëm shkolla e vjetër e mbyllur qëndron midis banesës së Ruth Tarnutzer dhe kodrës. Ajo është në vijën e drejtpërdrejtë të zjarrit dhe qesh.

Gushtin e kaluar ajo u zhvendos në Brienz, në apartamentin sipër restorantit aktualisht të mbyllur. Nje apartament plot drite, nga ballkoni mund te shihni deri ne Stierva dhe Mon, por qeraja eshte vetem per nje periudhe te kufizuar. Kjo është arsyeja pse në verë ajo do të lëvizë 200 metra më në lindje, jashtë vijës së zjarrit, në një apartament me qira të përhershme. Ata pyetën miqtë e tyre nëse ajo ishte e çmendur. Taruser qesh përsëri dhe ngre supet. Qetësia, gjelbërimi, largpamësia. “Është parajsë për mua”, thotë ajo.
Një parajsë e përkohshme. Dhe kjo do të jetë e ngushtë.

Të enjten në mbrëmje, banorët e Brienzit do të zbresin sërish në palestrën në Tiefencastel dhe komuna do të japë informacion për zhvillimet më të fundit.

Taruser shfaqet me një fletore të zezë dhe mban shënime. “Gjithçka është ende në jeshile, në jeshile të errët”, i thotë ajo një të njohuri. Mund ta dallosh nervozizmin e saj.

Është paradoksale: sukseset e para me një tunel kullimi sapo janë raportuar. Sepse edhe vetë fshati po rrëshqet shpejt poshtë rrezikshëm. Por tani problemi vjen nga lart.

Një pjesë malore, e quajtur „ishull“, ka lëvizur me shpejtësi më të shpejtë që nga marsi. Ekspertët supozojnë se do të rrëzohet në muajt e ardhshëm.

Me një probabilitet prej 60 për qind, më realistet janë rrëshqitjet më të vogla të shkëmbinjve, një shkëputje “gjë-nga-pikë” e ishullit. 30 për qind të rasteve mund të zbresë në një rrjedhë viskoze mbeturinash. Rreziku i një rrëshqitjeje të papritur shkëmbi me shpejtësi deri në 200 kilometra në orë është dhjetë për qind. Sa më gjatë që flet gjeologu, aq më shtypëse bëhen deklaratat e tij. Terrori i matur i zhargonit shkencor.

Nëse gjërat vazhdojnë kështu, ka një „probabilitet shumë të lartë“ që do t’ju duhet të evakuoheni këtë vit. Sipas autoriteteve, ka disa ditë për ta bërë këtë, por janë përgatitur edhe për evakuim të menjëhershëm. Në këtë rast, fshati bëhet një zonë e kufizuar: pa hyrje, rrugë hyrëse të bllokuara me elementë betoni, do të kishte një pikë kontrolli me njerëz në veri për akses të kontrolluar.

Mesazhi është i qartë: bëhuni gati, paketoni valixhet.

„Ne zgjohemi çdo natë, qëndrojmë zgjuar“

Ndërkohë, një përçarje po kalon në popullatën në Brienz. Në seancën e pyetjeve dhe përgjigjeve, dikush bën thirrje për një ngjarje të mbyllur – pa media dhe pronarë të shtëpive të dyta. „Dramatizimi dhe shtrembërimi i pyetjeve mund të jetë shqetësues“, thotë ai. miratimi në sallë.

Kur flasim me vendasit, ka nga ata që thonë se frika është e kotë: “Shtypi na tremb më shumë se sa jemi në të vërtetë”. Njerëzit kanë 40 vjet që jetojnë këtu, kodra bën çfarë të dojë. Vjen ashtu siç vjen. Shumë janë të lodhur nga gazetarët që hyjnë në fshat në intervale të rregullta dhe i bien ziles.

Një tjetër banor thotë: Pse bashkia mbështetet ende në matjet dhe tunelet e kullimit? Është e kotë. „Ne zgjohemi çdo natë, qëndrojmë zgjuar nga katër deri në pesë orë. Jo vetëm që sot, por prej vitesh”.

Kjo nuk është më një rënie guri, por një rrëshqitje e afërt. Komuna duhet të ndalojë përfundimisht përpjekjet për të shpëtuar diçka që nuk mund të shpëtohet më.

Kryebashkiaku Albertin, sytë e shndritshëm si uji i akullnajës, shtrëngimi i ngrohtë i duarve, nuk e ka një detyrë të lehtë, shkruan „Blick“, transmeton portali Shtegu. Ai duhet të ndërmjetësojë, të qëndrojë së bashku, të parandalojë thyerjen në strukturën e fshatit. “Të moshuarit janë mësuar me gjëmimin. Por që nga viti 2017 ka pasur një përshpejtim të theksuar”, thotë ai. Është e vështirë t’u bëhet e qartë se diçka ka ndryshuar vitet e fundit dhe veçanërisht javët e fundit.

Në të njëjtën kohë, ai dëshiron t’u japë njerëzve sa më shumë siguri. Ai flet për “aktin balancues komunikues”.

Në mbrëmje bëhet fjalë gjithashtu për para – dhe për ata që janë më pak të privilegjuar se pronarët e shtëpive të dyta, prej të cilëve ka shumë më tepër se Brienz. Çfarë mbulon sigurimi në rast dëmtimi dhe çfarë jo? Sipas një sondazhi nga komuniteti dy vjet më parë, 17 persona kanë nevojë për ndihmë për të gjetur strehim. A ka mbështetje financiare për ata që duhet të kërkojnë një apartament?

Pyetje që shqetësojnë edhe Ruth Taruser. Taruser punon me pakicë në Valbella GR. Më parë ajo ka jetuar në Masein GR. Deri në Suchis GR, përsëri lart në anën tjetër, 30 minuta – çdo ditë, më gjatë në dimër. Kaloi grilat e ulura të shumë shtëpive të dyta. Për dy vjet ajo kërkonte një apartament më afër punës. „Por si vendas nuk ke asnjë shans,“ thotë ajo. Nuk ka pothuajse asnjë apartament. Brenda një rrezeje prej 20 kilometrash ka 37 apartamente në dispozicion, 3.5 dhoma e lart. Dhe nëse janë, ato janë të shtrenjta. Ruth Tarnutzer-it i mungojnë paratë për të marrë me qira një apartament të dytë në rast evakuimi.

Daniel Albertin nuk ka një përgjigje për të gjitha pyetjet atë mbrëmje. Por ai gjen fjalët e duhura. Në fund ai tingëllon thuajse si burrë shteti: «Kemi pritur shumë nga ju këtë mbrëmje. Ju kemi treguar variantet më të këqija. Ne nuk po e bëjmë këtë për t’i mërzitur ata. Vetëm kur kemi menduar për më të keqen, jemi më të përgatitur. Edhe nëse në fund rezulton ndryshe. Ne ende nuk dimë shumë. Por ajo që ne tashmë dimë: nuk do të mbeteni vetëm”. Kjo është ajo, akti balancues komunikues.

Një ditë më vonë. Ruth Tarnutzer ka renditur të gjitha dokumentet e rëndësishme, ajo e di se cilat sende me vlerë po merr me vete: fotografitë e prindërve të vdekur në kornizë. Ajo dëshiron të nxjerrë valixhen e saj nga bodrumi dhe të bëjë gati rrobat e saj.

Ajo që ajo nuk di është se ku të shkojë tek ajo dhe macja e saj Mia. Ajo dëshiron të pyesë miqtë përsëri dhe t’i tregojë komunitetit se ka nevojë për ndihmë.

Largimi, qoftë edhe në një kanton tjetër, nuk është një opsion. E lindur në Aargau, ajo jeton prej 20 vitesh në malet e Graubündenit dhe dëshiron të qëndrojë në Brienz. “Është shtëpia ime”. Ajo e thotë atë në një dialekt që tingëllon më shumë si i Graubündenit sesa i Aargaut.