Katrahura e një vajze shqiptare që martohet me përdhunuesin e saj dhe e sjell në Zvicër

35 Lexime

Një vizitë në shtëpi ndryshon gjithçka për Laurën* (emër fiktiv): ajo bëhet viktimë e dhunës seksuale në Kosovë dhe duhet të martohet me torturuesin e saj. Kjo pothuajse e thyen atë derisa ajo gjen guximin të tregojë historinë e saj

Laura* erdhi në Zvicër në fund të viteve 2000 si një 17-vjeçare – ajo me origjinë vjen nga Kosova. Këtu ajo shkon në shkollë dhe takon miqtë. Çdo verë ajo kthehet në Kosovë me prindërit e saj për të kaluar pushimet verore me pjesën tjetër të familjes. E njëjta gjë në vitin 2011.

Atë verë ajo ulet në një restorant me kushëririn dhe babain e tij. Një burrë bashkohet me ta – kushëriri i Laurës e njeh atë. Ata flasin dhe më vonë ai sugjeron të shkojë në një restorant tjetër. Laura pajtohet – dhe bie në grackën e tij.

Mbyllur në banjë

Ai futet në një mjedis që Laura nuk e njeh. Më në fund ai ndalon para një shtëpie të zbrazët. Ata hyjnë dhe ai mbyll derën pas tyre.
Ai fillon të prekë Laurën. Ajo bërtet se dëshiron të shkojë në shtëpi. Laura vrapon në banjë dhe mbyllet brenda – ajo nuk ka celular me vete. Ai i premton se do ta çojë në shtëpi kur ajo të dalë jashtë.

Kur gjithçka ndryshoi

Në fund, Laura largohet nga banja – ai e tërheq zvarrë në dhomën e ndenjes dhe e përdhunon. Kështu e përshkruan Laura. Ajo nuk e di saktësisht se sa zgjati sulmi. Një përjetësi e tërë.

Ajo vishet dhe ai e çon në shtëpi. Laura ka mavijosje kudo përveç fytyrës. Rrugës e kërcënon. Thotë se do të lëndojë familjen e saj nëse ajo i thotë dikujt. Dhe se ata do të fejohen pas disa ditësh. “Nëse bën seks me dikë në Kosovë, martohesh me atë person – kështu është”, shpjegon Laura. Të paktën kështu mendonte ajo. “Ishte e qartë për mua: nuk kisha zgjidhje tjetër”, thotë ajo.

Martesa

Ajo nuk i thotë asgjë familjes së saj. Ajo mbyllet në dhomë për ditë të tëra dhe qan – por aq e qetë sa askush nuk mund ta dëgjojë. Pak ditë pas incidentit, Laura fejohet me torturuesin e saj. Ajo u thotë prindërve të saj se kjo është ajo që ajo dëshiron. “Nëna ime e ndjeu se diçka nuk shkonte – por unë e sigurova atë“.

Në pranverën e vitit 2012, derisa Laura ishte kthyer në Zvicër, ajo u kthye në Kosovë nën kërcënime. Ajo që ajo nuk di: i fejuari i saj ka lënë një takim në zyrën e gjendjes civile dhe madje ka organizuar dëshmitarë. Ajo firmos dokumentet e martesës, shkruan „20 Minuten“, transmeton portali Shtegu.com.

Në Zvicër ajo duhet të dorëzojë dokumente për bashkim familjar. Ajo heziton për një kohë të gjatë. Shpreson të qetësohet. Kur ajo më në fund dorëzon dokumentet, gjërat ndodhin shpejt. Në janar 2013, bashkëshorti i saj udhëtoi për në Zvicër.

Izolimi dhe kërcënimet me vdekje

Ata jetuan në një apartament me një dhomë për tre muaj. Gjatë kësaj kohe ai thuhet se ka përdhunuar Laurën edhe tre herë të tjera.

Punon pjesën më të madhe të ditës, ka dy punë që të mos shkojë në shtëpi. Bën disa përpjekje për të kryer vetëvrasje, izolohet nga familja dhe miqtë. Mezi ha më, jeton në frikën e vazhdueshme se do të vritet. „Unë thjesht prisja që të vinte dita ime e fundit“.
Hidhen në liri

Pas një ndërrimi të natës në pranverën e vitit 2013, Laura merr një telefonatë nga nëna e saj. Burri i saj është paraqitur në shtëpinë e prindërve të saj, duke e kërkuar dhe kërcënuar.

Laura shkon drejt tyre. Rrugës ajo vendos t’i tregojë familjes së saj të vërtetën. Kur ajo arrin, ajo i bërtet burrit të saj: „Nëse dëshiron të më vrasësh, bëje tani“. Pastaj ajo ikën. Destinacioni juaj: stacioni i policisë. Burri i saj vrapon pas, por e humbet nga sytë.
Laura i tregon policisë gjithçka. Më pas ajo kaloi rreth tre javë në strehimoren e grave derisa zbuloi se burri i saj ishte arrestuar.

Jete e re

Rreth një vit e gjysmë më vonë, ai u dënua me katër vjet burg për përdhunim, kërcënim dhe detyrim. Ai shkon në burg, apelon – dhe e fiton të drejtën.

Gjykata më e lartë vendosi në janar 2016 se provat ishin shumë të holla dhe e la të lirë. Ai ende duhet të kthehet në Kosovë – sepse nuk jeton më me Laurën, i skadon leja e qëndrimit. Edhe divorci i shumëpritur u finalizua në fund të vitit 2016.